30 Yıl Sonra Yeniden: Gurbetçi Dedesinin Pozlarını 30 Sene Sonra Tekrar Canlandıran Genç

Zaferullah Yıldırım iismli 24 yaşındaki İstanbullu genç, Almanya Stuttgart'ta gurbetçi olan dedesinin çektirniş olduğu fotoğrafları 30 yıl sonra yeniden canlandırdı.

Hukuk fakültesinden yeni mezun olan ve 4 senede otostop yaparak 45 ülkeyi ve yaklaşık 300 şehri gezen 24 yaşındaki gezgin Zaferullah Yıldırım, kendisini soranlara "tam zamanlı gezgin, yarı zamanlı öğrenci" olarak tanıtıyor.
Daha önce görmediği ülkeleri görmek için otostop çekerek 2015 senesinde ilk olarak Filistin'i ziyaret etti. O zamandan bu yana hep gezen Yıldırım'ın şimdiki gezisi ise onun için oldukça özel bir yer olan dedesinin seneler önce çalışmak için gittiği Stuttgart oldu.


"İstanbul'dan otostopla çıkarak, Stuttgart'a geldim"

Dayısının bir flash belleğine bakarken içinde dedesinin fotoğraflarını gördüğünü söyleyen Yıldırım, "Dedemin fotoğraflarını dayımın flash belleğinde şans eseri gördüm ve hemen telefonuma aktardım. Ardından Facebook üzerinden 'Interrail Türkiye' grubuna atarak, bu fotoğrafların nereye ait olabileceğini sordum. Stuttgart olduğunu söylediler. Ardından arkadaşımla beraber İstanbul'dan otostopla çıkarak, Stuttgart'a kadar geldim." diye konuştu.


"Tarihi yapı korunduğundan aradığımız yerleri kolay bulduk"

Stuttgart'a gidip, dedesinin fotoğraflarının olduğu yerlerde aynı pozları verip fotoğraf çektirdiğini anlatan Yıldırım, şu şekilde devam etti:
Dedem zamanında Stuttgart'ta bir otomobil fabrikasında çalışmış. Fotoğrafların hepsi dedemin vefatından 10 yıl öncesine ait. Dedemin de vefatından 20 sene geçtiğini göz önüne alırsak, fotoğraflar yaklaşık 30 yıllık. Fotoğrafları tekrardan çekmek için mekanları bulmak çok zor olmadı. Tarihi yapı aynen korunduğu için aradığımız yerleri avucumuzla koymuş gibi bulduk. Bunun yanı sıra amacımız Avrupa şehirlerinde müzik yaparak, masraflarımızı çıkartmak ve eğlenceli vakit geçirmek."


"Fotoğrafları çektirmeye başlayınca çok duygulandım"

Dedesinin 2000 yılında vefat ettiğini, hayatta olsaydı kendisiyle gurur duyacağını aktaran Yıldırım, "Fotoğrafları çekilmeden önce fotoğrafların ait olduğu yerlere gidince nasıl bir duygu hissedeceğimi bilmiyordum. Fotoğrafları çektirmeye başlayınca çok duygulandım ve kendimi tutamadım. Dedemin bir zamanlar oralardan geçmiş olmasını düşünmek bile beni heyecanlandırmaya yetti de arttı." diyerek duygularını dile getirdi.