Çinli Rapunzeller'in saç bakım sırrı pirinç suyunda yatıyor

Eski bir Çin kasabası olan Huangluo, uzun ve parlak saçlarıyla bilinen Yao kadınlarıyla ünlü. ''Uzun Saç Köyü'' olarak da adlandırılan kasabada Yao kadınlarının 1.4 metreden uzun saçları var. Peki bu kadınların saçlarının bu kadar güçlü ve sağlıklı olmasının altında ne yatıyor? İşte Rapunzel benzeri saçların altında yatan sır. Makalenin sonunda bir de bonus var.

Antik çağlardan beri, Çin'in prensesleri olan Yao kadınları, saçlarını yıkamak için fermente edilmiş pirinç suyu kullanıyor. Yao kadınları saçlarını en değerli varlıkları olarak görüyor. Hatta saçlarını kutsal olarak gören kadınlar kocaları ve çocukları dışında saçlarına başka bir elin dokunmasına izin vermiyor. Kızıl Yao kadınları için saçın çok büyük bir rolü var. Onlar sahip oldukları uzun saçın, uzun ömür ve zenginlik getirdiğine inanıyor. Ve saçlarını hayatlarında sadece bir kez kesebiliyorlar. O da on altı yaşında, kendilerine bir eş aramaya başlamadan önce yapılabiliyor. Huangluo'da tüm kadınların saç şekli bir tepsi gibi. Bu saç stili onlar hakkında bazı ayrıntıları da ortaya koyuyor. Örneğin, saç sadece başında sarılı ise o kadının evli ama çocuk sahibi olmadığı anlaşılıyor. Kadınlar önden ufak bir topuzu varsa hem evli hem çocuk sahibi, saçına bir baş örtüsü takıyorsa bekar ve sevgili arıyor anlamına geliyor.


Peki bu sihirli karışım nasıl yapılıyor? İşte evde uygulayabileceğiniz o yöntem.

Peki bu sihirli karışım nasıl yapılıyor? İşte evde uygulayabileceğiniz o yöntem.

Bir bardak pirinci su ile doldurduğunuz bir kapta 15 dakika bekletin. Ve arada sırada karıştırın. Sonrasında suyunu süzün. Mayalanmaya veya ekşimeye başlayana kadar oda sıcaklığında 2 gün bekletin. Kaynatın ve soğumaya bırakın. İsterseniz birkaç damla çay ağacı, lavanta veya biberiye yağı ekleyebilirsiniz. Bu suyu, saç derisine yavaşça masaj yaparak doğal bir şampuan olarak kullanın. İyice durulayın.


Fermente pirinç suyunun faydaları neler?

Fermente pirinç suyunun faydaları neler?

Antioksidanlar, mineraller ve E vitamini açısından zengindir, bu da saçın elastikiyetini artırır ve onarıcı özelliklere sahiptir. Hasar görmüş saçları tamir ettiği bilinen bir karbonhidrat olan inositol içerir. Ayrıca saçları gelecekteki herhangi bir zarardan korur. Fermente edilmiş pirinç suyundaki amino asitler, tüylerin köklerinin güçlendirilmesine yardımcı olur.


Bonus: Cilt için pirinç suyunun faydaları

Bonus: Cilt için pirinç suyunun faydaları

Pirinç suyu sadece saç için değil, aynı zamanda cilt için de faydalıdır. İçinde bulunan vitaminler, mineraller ve amino asitler cilde birçok fayda sağlar. Pirinç suyu ayrıca büyük bir antioksidan olan ferulik asit içerir. Pirinç suyu ile ilgili çeşitli cilt kullanımları ise şunlardır:


Yüz temizleyici:

Yüz temizleyici:

Bir pamuk topunu pirinç suyuna batırın ve hafifçe yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde kurumasını bekleyin sonrasında ılık su ile yıkayın. Her gün cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak kullanın. Cildinizin daha yumuşak, daha sıkı ve daha parlak olduğunu hissetmeye başlayacaksınız.


Akne tedavisi:

Akne tedavisi:

Pirinç suyu cilt üzerinde bulunan gözenekleri sıkılaştırır. Sivilce izlerini de onarır.


Güneş yanığının tedavisi:

Güneş yanığının tedavisi:

Soğuk pirinç suyu, iltihapları geçirmek ve güneş yanıklarını tedavi etmek için harika bir yoldur.


Egzamayı tedavi eder:

Egzamayı tedavi eder:

Pirinç suyuna batırılmış bir miktar pamuğu cildinize uygulayın. Kurumasını bekleyin. Pirinç suyunda bulunan nişasta, egzamayı tedavi edecektir.