Dünyanın En Pahalı 10 Topuklu Ayakkabısı

Hangi bayan ayakkabı düşkünü değil? Nadir bulunan kadın özelliklerinden birisidir belki de ayakkabıya düşkün olmamak. Her duruma hatta her ruh haline göre bir çift ayakkabımız vardır. Onlara çocuğumuz gibi bakarız ve değer veririz. Günlük yaşamdan, özel davetlere kadar farklı stillerde milyonlarca ayakkabımız olsun isteriz. Bir kadının özel bir davete basit bir ayakkabı ile gitme düşüncesi bir faciadır. Birbirinden şık, zarif, çeşitli aksesuarlarla donatılmış, süet, deri, rugan, ince topuk, platform, kalın topuk, dolgu topuk, … Daha milyonlarca çeşit varken, flip flop veya bir sneakers ile davet katılmak. Gerçi günümüzde öyle sneakersler var ki, davetlerin parlayan yıldızı olabilir. Son yılların en büyük ayakkabı tutkularından olan stilettolar ise ince sivri topuklu ayakkabılar olarak tarif edilmektedir. Gündelik yaşama uyarlananlarından şık davetlere uyarlanan modellerine kadar birçok stilettoya aşık oluruz. Neon renkleri, parlak ruganları, kumaş dokulu olanları gibi… İşte bu stilettoların bazıları var ki, dünyanın en pahalı stilettosu unvanına sahip. Dünyanın en pahalı 10 stilettosu ile tanışmaya hazır mısınız?

10 Borgezie “Eternal Diamond” 216 Bin Dolar

10 Borgezie “Eternal Diamond” 216 Bin Dolar

Borgezie, lüks bir kuyumcu evi ve ünlü tasarımcı Christopher Micheal Shellis tarafından tam 20 yıl önce kuruldu. İngiltere’de bulunan Borgezie mağazası 2010 yılında, çanta, duvak ve bu “Eternal Diamond” isimli ayakkabıyı kadınların dünyasına dahil etti. En zarif ve pahalı kadın aksesuarlarını üreten bu mağaza, sipariş usulüne göre ayakkabı üretiyor ve 1000 yıllık garanti veriyor. 1000 yıl!

“Eternal Diamond” Stilettoları üzerinde 30 karatlık 2200 elmas bulunduruyor. Shellis bu ayakkabı için 3 yılını harcadığını söylüyor ve şimdi bir çift stilettonun üretimi için 1 ay gerekiyor.


9. Borgezeie “Diamond Princess Constellation” 331 Bin 450 Dolar

9. Borgezeie “Diamond Princess Constellation” 331 Bin 450 Dolar

Borgezie’nin tasarımcısı olan Christopher Micheal Shellis “Eternal Diamond” stilettosundan 4 yıl sonra “Diamond Princess Constellation” Stiletto’sunu üretti. Başarısını bir basamak daha yükselten Shellis’in Paul Simon’dan ilham aldığı söyleniyor. Paul Simon’un “her kadın ayakkabısına elmas” sloganı ile bir başyapıt ürettiği belirtiliyor.

“Diamond Princess Constellation” stilettolarında 1290 elmas kullanıldı ve katı platin veya 18 ayar altın ile mevcut şekli verildi. Bu mücevherlerin topuklara kondurulması 3 haftayı alabiliyor.


8. Stuart Weitzman “Diamond Dream” 500 Bin Dolar

8. Stuart Weitzman “Diamond Dream” 500 Bin Dolar

Ünlü ayakkabı tasarımcısı olan Stuart Weitzman, bu elmaslı stilettoları yapmak için elmas mücevher tasarımcısı Kwiat ile birlikte çalıştı. Bir çift stiletto üzerinde 1420 adet 30 karatlık parlak kesim elmas bulunuyor. Weitzman bu ayakkabıları “bir kraliçe için en uygun ayakkabı” olarak tanımlıyor.

İki narin banttan oluşan bu stilettonun bilek kısmında elmaslar bulunuyor ve isteğe göre gümüş bir kayış eklenebiliyor. “Diamond Dream” stilettoları, 2007 Akademi Ödülleri’nde kırmızı halının unutulmaz parçası oldu.


7. Stuart Weitzman “Retro Rose”

7. Stuart Weitzman “Retro Rose”

Stuart Weitzman’ın, elmas mücevher tasarımcısı Kwiat ile birlikte çalıştığı bir ayakkabı da bu “Retro Rose” isimli stilettolar. 1940’lı yılların Hollywood yıldızlarının vazgeçilmezi olan T – kayış tarzından ilham alınarak tasarlandı. Her ayakkabının ipeksi altın deri topukları var ve tepesinde 100 karat ağırlığında 1800 Kwait elmastan üretilen gül var.

2008 Akademi Ödülleri’nde ayakkabının tanıtımı için Weitzman, Juno’nun senaristi Diablo Cody’i seçti ve Cody bu teklifi reddedince bazı tartışmalar yaşandı.


6. Stuart Weitzman “Marilyn Monroe” 1 Milyon Dolar

6. Stuart Weitzman “Marilyn Monroe” 1 Milyon Dolar

Lüks, şık ve elmaslı ayakkabılar denildiğinde akla gelen Stuart Weitzman isminin, Swarovski kristallerinden bir top gül ile bezenmiş ayakkabısı “Marilyn Monroe” stilettoları. Bu karmaşık görünümlü olsa da saf zenginliği temsil eden stilettolar, yalnızca Marilyn Monroe’dan esinlenerek tasarlanmış. Swarovski kristallerin Marilyn Monroe’ya ait olan bir çift küpeyi temsil ettiği de söyleniyor.

2005 Oscar ödüllerinde “Ray” filmindeki rolüyle aday olan Regina King tarafından sergilendi. Ödül töreninin ardından küpe kopyaları ile değiştirildi ve 4 Charity açık arttırmasında satıldı.


5. Stuart Weitzman “Platin Guild” 1 Milyon 90 Bin Dolar

5. Stuart Weitzman “Platin Guild” 1 Milyon 90 Bin Dolar

Dünyanın en pahalı stilettoları listesinin neredeyse tek ismi olan Weitzman’ın, en pahalı stilettolarından birisi de, “Platin Guild” stilettoları. Platin ayakkabı, 464 armut ve yuvarlak Kwiat elmasları ile donatılmış. Heyecan verici bu ayakkabılar ayak bileğine kadar kayışla tutturuluyor ve büyük bir beğeni toplamayı hak ediyor.

“Mulholland Drive” filminin oyuncusu Laura Harring tarafından 2002 Akademi Ödülleri’nde giyildi ve beraberin 3 koruma vardı.


4. Stuart Weitzman “Ruby Slippers” 1 Milyon 600 Bin Dolar

4. Stuart Weitzman “Ruby Slippers” 1 Milyon 600 Bin Dolar

Oz Büyücüsü filminden esinlenerek tasarlanan bu ayakkabının topuğu saf platinden hazırlanmış ve kırmızı saten ile sarılmış. Bir çift “Ruby Slippers” 642 Birmanya yakutu ile kaplanmış ve bu yakutlar 123.33 karat ağırlığında.

Weitzman bu stilettosunda Oscar Herman Bros ile iş birliği yaptı ve 2003 Oscar ödüllerinde sergilenmesi planlandı. Ama Ortadoğu savaşı nedeniyle plan değiştirildi ve daha sonra İngilere’de Harrod’s mağazasında sergilendi.


3. Stuart Weitzman “Külkedisi Stiletto” 2 Milyon Dolar

3. Stuart Weitzman “Külkedisi Stiletto” 2 Milyon Dolar

Cindirella’nın ikonik cam terliklerinden esinlenerek tasarlanan bu ayakkabı da, 55 karat ağırlığında 565 elmas bulunuyor. Görünüşte bir terlik olan bu ayakkabının üzerinde 1 milyon dolar değerinde tek bir 5 karatlık Amaretto elmas da bulunuyor. Elmaslar, İtalyan deri üzerine tutturulmuş ve 2004 Akademi Ödülleri’nde Alison Krauss tarafından giyildi.


2. Stuart Weitzman “Tanzanite” 2 Milyon Dolar

2. Stuart Weitzman “Tanzanite” 2 Milyon Dolar

Karmaşık işçilik ve zarif tasarım bu stilettoda da harikalar yaratmış. Gümüş deri topuklu ayakkabı üretilirken, Eddie Levian ile ortak çalışmanın ürünü. Afrika’nın en güzel mor – mavi tanzanit taşlardan yapılan ayak bileği kayışı 185 karatlık elmaslar ile süslenmiş. Ayrıca ayak bandında 28 karatlık elmaslar da bulunuyor.


1. Stuart Weitzman “Rita Hayworth” 3 Milyon Dolar

1. Stuart Weitzman “Rita Hayworth” 3 Milyon Dolar

1940’lı yılların ikonik film yıldızlarından esinlenilerek tasarlanan “Rita Hayworth” stilettoları, dünyanın en pahalı ayakkabılarının zirvesinde yer alıyor. Weitzman bu topuklu ayakkabı için de Eddie Levian ile çalışmış. Çikolata renkli bu topuklu ayakkabı, Weitzman’ın parlak tasarımlarından en pahalısı. Elmas, safir ve yakuttan oluşan bu stiletto, oyuncu, şarkıcı ve söz yazarı olan Kathleen “Bird” York tarafından, 2006 Akademi Ödülleri’nde giyildi. Şimdi ise bu ayakkabının bir çifti Hayworth’un kızı Prenses Yasmin Aga Khan’a ait.