Engelli Kadının İnanılmaz Dalış Deneyimi

Doktorlar yaklaşık 20 yıldır tekerli sandalyeye mahkum olan Sue Austin isimli İngiliz sanatçıya hiçbir zaman dalış yapamayacağını söylediler. Ancak o yılmadı ve Londra Olimpiyatlarında herkesi şaşırtarak kendine hayran bırakarak su altında bir performans sergiledi. 


1996 yılından beri tekerlekli sandalye ile yaşayan Austin, kendi kendine geliştirdiği dünyanın ilk kendiliğinden itişli tekerlekli sandalyesi ile Paralimpik Olimpiyatlarında bir su altı gösterisi yapacak.


Austin’in bu inanılmaz performansının ismi; “manzarayı yaratmak” olarak çevrilebilen, “Creating the Spectacle”.


Austin bu gösteriyle şimdiden birçok insanı etkilediğini ve onların da böyle bir şeye imza atmak istediklerini ve buna sebep olduğu için çok heyecanlı olduğunu söyledi.


Bu gösterinin amacı, engelli sanatçıların desteklemesi için 2012 Yılı Londra Olimpiyatları organizasyon komitesi tarafından hazırlanan programın bir parçası niteliğinde.


Tekerlekli sandalye ile kendini uçuyormuş gibi hissettiğini söyleyen Austin, bu gösterisinde uzmanlar ve özel bir dalış ekibinden destek aldı.


İngiliz sanatçı tekerlekli sandalyesinin aynı zamanda elle kontrol edilen bir çeşidini yapmak istediğini belirtti. Ama bu gösteride ellerini kullanmak istediği için bu etapta bunun mümkün olmadığını söyledi.


Bu tekerlekli sandalyenin patenti alınmış ancak hala bir isim verilmemiş. Bu özel tekerlekli sandalye için daha şimdiden birçok sipariş alınıyor.