Los Angeles’taki Bu Muhteşem Evlerin Gerçek Olduklarına İnanamayacaksınız

Walden Otoyolu’nun oldukça popüler bir noktasında konuşlanmış olan Cadı Evi (The Witch’s House) Los Angeles’ta çokça bulunan masal evlerinin en süslü olanlarından bir tanesi. Bu eğlenceli mimari stil, yamuk çatıları, yuvarlanmış ya da sivri bırakılmış saçakları, uyumsuz kapıları ve pencereleri ve genel bakımsız görüntüsüyle diğerlerinden rahatlıkla ayrılır ve Hollywood’daki film sektörünün şahlanması ve ortaçağ mimarisine olan yaygın bir hayranlık sonucunda 1920 ve 30’larda Los Angeles’ta oldukça popüler hale gelmiştir. “Masal evi tarzı evleri 1920’lerde yaygın olan diğer belli bir dönem estetiğini yansıtan mimarideki evlerden ayıran üç temel karakteristik özellik vardır,” diye yazmış Storybook Style: America’s Whimsical Homes of the 1920s (Masal Evi Stili: Amerika’nın 1920’lerdeki Tuhaf Evleri) kitabının yazarı Arrol Gellner, “son derece plastik ve genellikle karikatürümsü biçimde ortaçağdaki mimariyi yeniden yorumlamaları, antik görünümü vermek için kullanılan yapay materyaller ve ayrıca son olarak da tam olarak tanımlanamasa da ‘tuhaf’ görünüm olarak da bilinen karakteristik özelliğe sahip olmaları. 

Bu evler yaratıcılıkta bulunan zevkin vücut bulmuş halleridirler.” Bu tuhaf mimari tarzın öncülerinden bir tanesi Hollywood’da sanat yönetmenliği yapan Harry Oliver’dı. Walden Otoyolu’nda bulunan Cadı Evi onun ilk eserlerinden bir tanesi ve hala da bu tarzın en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.


Cadı Evi ya da bazılarının ona verdiği isimle Spadena Evi, ilk sahibinden sonra 1920 senesinde Willat Stüdyoları için ofis ve giyinme odası olarak kullanılmak üzere dizayn edilmiş. Aslında yeri California’daki Culver City’miş.

Stüdyo kapandığında yapımcı Ward Lascelle bu evi yıkılmaktan kurtarmış ve 1926 yılında onu Beverly Hills Walden Otoyolu’ndaki yerine taşımış.

Ev hala da bu yerinde özel mülk olarak durmakta. Eve özellikle yer yer bozuk boya ve bakımsız İngiliz tarzı bir bahçeyle harap bir görüntü verilmiş; ayrıca evin hendek benzeri yapay bir göleti de bulunuyor.

Evin tuhaf mimarisi onu Beverly Hills’te görülmesi gereken popüler yerlerden biri haline getirmiş ve diğer insanlara da bu tip gözüken daha fazla ev inşa etme konusunda ilham vermiş. Cadı Evi’ni sessiz sinema dönemindeki Hansel ve Gretel’den (1923) Clueless’a (1995) kadar bir çok filmde de görebilmek mümkün.


Charlie Chaplin Bungalovları: Kuzey Formosa Bulvarı’nda bulunan bu bir grup köy evi 1923 yılında birkaç sokak ötedeki La Brea Bulvarı’ndaki stüdyosunda çalışmakta olan oyuncular ve diğer set ekibine konaklama yeri sağlayabilmek amacıyla Charlie chaplin tarafından inşa edilmiş.

Evlerden dördü Hollywood’un en bilinen avlulu evlerinden bazılarının arkasındaki isimler olan ünlü mimarlar Arthur ve Nina Zwebell tarafından dizayn edilmişler. Bugün ise bu evlerin içinde yaşayan müzisyenler ve sanatçılar bulunuyor.


Pamuk Prenses Köy Evleri: Bu köy evleri 1931 yılında mimar Ben Sherwood tarafından birkaç sokak ötedeki Walt Disney’nin orijinal stüdyosunda çalışan animatörlerin kalacakları yerler olmak üzere dizayn ve inşa edilmiş.

Sekiz köy evinin yamuk çatıları, keresteyle çerçevelenmiş cepheleri, özellikle eskitilmiş bacaları ve bungalovun avlusunun uzak köşesinde de kuleleri bulunuyor. Disney’in 1937’de yaptığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filmindeki eve ilham olan evlerin bunlar oldukları düşünülüyor.


Hobbit Evi: Bu ev Disney sanatçısı Joseph Lawrence tarafından inşa edilmiş ve tamamlanması 24 yıldan uzun bir süre almış. Bütün yapım süreci 1946’dan 1970 yılına kadar devam etmiş.

Burası bir takım yuvarlak çatılı, tuhaf biçimli, kurşunlanmış camdan pencereleri olan, rustik yontma taş duvarlı, kaba biçimde kesilmiş kümbete sahip ve çatılarında yamuk yumuk kiremitler olan köy evlerinden meydana geliyor. Buraya Hobbit Evi de deniyor ve böyle evlerin birçoğu gibi bu ev de artık apartmana dönüştürülmüş durumda.


Hlaffer-Courcier Rezidansı: Bu 1924 yapımı iki katlı ev Los Feliz’de bulunuyor ve Los Angeles’daki başka masal evlerinden de sorumlu olan Rufus Beck tarafından tasarlanıp inşa edilmiş.


Long Beach, California’da bulunan ve ‘deniz dalgası’ biçiminde bir çatısı olan başka bir masal evi tarzı evin fotoğrafı


Long Beach, California’da deniz dalgası şeklinde çatısı ve küçük bir kulesi olan başka bir masal evi tarzı köy evi


Bu fotoğrafta gördüğünüz Hollywoodland masal evi tarzı ev 1926 yılında inşa edilmiş ve bir zamanlar Casablanca ve Afrikalı Kraliçe filmlerinde de oynamış olan çok ünlü aktör Humphrey Bogart’ın eviymiş.


Burada California’daki Berkeley Üniversitesi’nin yakınlarında bulunan sekiz üniteli bir apartman binası olan Normandy Village’ı (Normandy Köyü) görüyorsunuz. Burası 1920’lerde William R. Yelland tarafından inşa edilmiş.

Bu bina 1. Dünya Savaşı’nda savaşırken gördüğü Kuzey Fransa’daki binalara benzeyen bir ev isteyen Albay Jack W. Thornburg’un siparişi üzerine yapılmış.


Piedmont, California’da bulunan Fritz Henshaw evine ait bir fotoğraf. Bu bina 1924 senesinde Sidney ve Noble Newsom tarafından tasarlanmış.