Tasarım

Transformers'taki Optimus Prime Gibi Modifiye Edilmiş Olan Çekici Kamyon

Transformers'taki Optimus Prime gibi modifiye edilmiş olan bu çekici kamyon, 'Autobot' figürleri ile donatılmış olan, bir yatak çarşafına ve yolcu koltuğunun üstünde oturmakta olan, bir Optimus Prime miğferine sahiptir. Bu kamyonun direksiyon simidinin de, ortasında bir 'Autobot' sembolü bulunan, özel yapım bir direksiyon simidi olduğundan bahsetmeyi unuttum mu? Optimus Prime hayranları, eminim ki bu kamyonu gördüklerinde, sevinçten ve hayranlıktan düşüp bayılacaklardır.

Toronto'nun En Küçük Evi Satılığa Çıktı

Toronto'da bulunan en küçük, fakat bahse girerim ki en samimi ve sıcak olan ev satılığa çıktı. Rogers Road ile Dufferin Street caddelerinin tam kesişiminde bulunan bu ev, tam olarak 179.000 dolara satılığa çıktı. Evin boyutlarını göz önüne alarak düşündüğümüzde, bu fiyat bu boyutlardaki bir ev için, biraz fazla abartılı gibi duruyor. Bu ev aslında, bir garaj yolu üzerine inşa edilmiştir ve 2.2 metre (7.25 feet) genişliğindeki, 34.6 metre (113.67 feet) uzunluğunda bir alana kurulmuştur. Yüzey alanı, 28 metre karedir (300 feet kare) ve yaşam mahali oldukça gösterişsiz bir şekilde düzenlenmiştir. Fakat evin bütün büyüleyiciliği, bu özelliklerinden kaynaklanmaktadır. İşte size, Dünya'nın en küçük evlerinden birisinin fotoğraflarından oluşan harika bir galeri.

Top 15 Modern Benzin İstasyonları

Amerika'nın en iyi, yüzyılın ortalarından kalma modern mimari yapılarından bazıları, basit yer gereksinimleri ve yenilikçi çatı sistemlerine odaklanmalarıyla, benzin istasyonları biçimindedirler. Mimari alanındaki en çok tanınan isimlerden bazıları, tüm Dünya'nın etrafında benzin istasyonları tasarladılar. Bu ünlü mimari tasarımcılar arasında; Frank Lloyd Wright, Mies Van der Rohe, Willem Dudok, Jean Prouve, Arne Jacobsen ve Norman Foster gibi isimler bulunmaktadır. Fakat hiç kimse, Elliot Noyes'in Mobil firması için oluşturduğu tasarım paketi kadar, dayanıklı ve kapsamlı olmamıştı.

Top 15 Klasik Hesap Makineli Saat

Tarihte kötü bir tasarıma sahip, küçücük bir alana bir sürü sayının sığdırılması zorunluluğu içeren, hesap makineli saatten başka hiçbir şey bu kadar ilginç komikliklere neden olamaz. Bu saatler o kadar gariptir ki, bu gariplikleri onlara değişik bir nostalji kazandırmıştır ve 70'li yıllar ile 80'li yıllardan kalma koleksiyon yapılan birçok saat bulunmaktadır.

Yeni Nesil Langırt Masası

75.000 dolarlık modellerden, robotik otomatik tek kişiyle oynanan masalara kadar; takım oyunları için ekstra uzun masalardan, GRO tasarım tarafından yapılan fütürist yeni nesil masalara, yarı sanal masalara kadar birçok langırt masası bulunuyor. Bu masalar her yerde görebileceğiniz normal langırt masalarından değil.

Transparan Cam Merdivenler

Apple mağazalarındaki cam merdivenlerden daha etkileyici olan birkaç merdiven mi görmek istiyorsunuz? Apple mağazalarındaki cam merdivenlerden daha etkileyici olan birkaç merdiven mi görmek istiyorsunuz? Apple'ın mağazalarından birinde, cam merdivenlere ait alınmış bir patenti bulunmasına rağmen, onların cam merdivenleri o kadar da yenilikçi değil. Nimes'te Carre D'art'taki cam merdiven, çok daha maceracı ve 20 yıl önce tasarlandı. Ayrıca Ove Arup, tamamen camdan oluşan ve hiçbir çelik desteği bulunmayan bir cam merdiven tasarladı.

Triobike: Yenilikçi Bir Kargo Bisikleti

Kopenhag'ın göbeğinde karşımıza, kendisini normal bir bisikletten portatif bebek arabasına dönüştürebilen yenilikçi bir kargo bisikleti olan Triobike çıkıyor... Kopenhag'ın göbeğinde karşımıza, kendisini normal bir bisikletten portatif bebek arabasına dönüştürebilen yenilikçi bir kargo bisikleti olan Triobike çıkıyor. Bu yenilikçi bisiklet fikrinin, birçok şehir içi bisiklet sürücüsüyle dolu olan Kopenhag'dan çıkmış olması hiçte şaşırtıcı değil.Triobike ile, kargo bisikleti içerisinde çocuklarınızı okula bırakabilirsiniz, ardından kargo bisikleti sürmek yerine, kargo bölümünün altındaki ön tekerleği yeniden çatalın arasına yerleştirerek, normal bir bisiklete binme şansına sahip olabiliyorsunuz.Daha sonra dilediğiniz zaman kargo bölümünü tekrardan kolaylıkla monte edebiliyorsunuz.

Tsunami Anıtı Kazananı: Hatıra Tepeleri

Tayland'daki Khao-lak Lamru Milli Parkı'nda çok yakında beş kule yükselecek ve 26 Kasım 2004'te birçok kişinin canına son veren aynı tektonik güç tarafından yaratılmış güçlü, dağ gibi yapıları çağrıştıracak. Tsunami tarafından en sert şekilde vurulan sahilleri gözden kaçıran ziyaretçiler, bu yapılardan ikisine girerek sadece bu trajik olayları yansıtmakla kalmayacak aynı zamanda felaketin neden ileri geldiğini anlayacak ve tekrar olmasını engellemek için neler yapılabileceğini öğrenecekler. Bir yeşillik tabakasına bürülü kulelerin en büyüğü, içinde sadece dev bir hindistan sakız ağacı bulunan, derin bir düşünme alanı sunuyor. Tayland'ın ilk uluslar arası tasarım yarışması için Madridlie Disc-O Mimari Firması, sarsıcı derecede yaratıcılık, kültürel anlayış ve bu duygu yüklü, dünyayı değiştiren olayın anılarına saygı göstermek için büyük bir çaba sundu. Ortaya çıkan tasarımlara bakmanızı tavsiye ederiz.

Tomas Erel'in SAAZS İçin Tasarladığı Light Prose

Başarılı devrimler yapay ışık kaynaklarını, daha yoğun, daha esnek ve sınırsız derecede yaratıcı kullanımlara uygun kılıyor... Olmazsa olmaz, büyüleyici ve gizemli, yapay ışık 1882'de ilk ampul icat edildiğinden beri kademeli bir şekilde günlük yaşamımızın eşsiz bir parçası olmaya devam ediyor. Başarılı devrimler yapay ışık kaynaklarını, daha yoğun, daha esnek ve sınırsız derecede yaratıcı kullanımlara uygun kılıyor. Sanatçıların ve tasarımcıların şekil vererek duygu yaratabileceği bir materyal halini aldı. Bununla birlikte, güneş ışığı gibi, yapay ışık da gözü kamaştıran ve sağlık açısından çeşitli kötü etkileriyle, günümüze kadar insan üzerinde bir güç formuna sahip oldu.Üçüncü milenyumdaki ışıklar, neredeyse 10 yıllık araştırmadan sonlar Planilum- SAAZS ve Saint-Gobain innovations'in birlikte geliştirdiği teknoloji- eski korkularımızı ortadan kaldırarak, ışıkla olan ilişkimizi yeniden tanımlıyor.Saf, çarpıcı ve duygusal, ışık; okunabileceğiniz ve yaşayan bir materyalmiş gibi bakabileceğiniz sakinleştirici bir element haline geliyor. Light Prose projesi ile, SAAZS samimiyetin yeni biçimi olan ve çığır açan bu nesneleri, yeni gerçekliğin amblemi ile günlük yaşantı deneyiminizi yeniden tanımlayacak.

Tüm Oda Takımı Bir Kutuda

CASULO; 90 x 120 cm'lik bir kutu içine sığdırılmış bir oda takımı. Bu oda takımı; giysi dolabı, masa, etajer, hareketli ve yüksekliği ayarlanabilir sandalye, iki tabure, yatağıyla beraber karyola, bir de raf takımı içeriyor. Takımın içinde hanımları cezp edecek pek bir şey fakat, sağda solda izinsiz kalan ve olay yerini anında terk eden kişiler oldukça iyi olabilir. Kurması yaklaşık 7 dakika sürüyor.

TokyoFlash Enfeksiyonu

Merak etmeyin bu bir hastalık veya benzeri bir şey değil... Enfeksiyon, çılgın üretici TokyoFlash tarafından piyasaya çıkarılan yeni bir saatin adı. LED teknolojisini, orijinal ve ergonomik bir tasarımla birleştiren Enfeksiyon, yenilikçi ve garip bir saat okuma yöntemi sunuyor. Saatte, saati temsil eden 12 kırmızı LED ışığı, 5 dakikalık gruplar halinde zamanın akışını temsil eden 11 sarı LED ışığı ve tek dakikaları gösteren 4 yeşil LED ışığı bulunuyor. Gerçekten güzel görünmesine ve muhtemelen birçok meraklı bakışın ilgisini çekecek olmasına rağmen bu saat %99 moda %1 saat gibi gözüküyor. Bu saate alışmanın ne kadar uzun sürebileceğini bir düşünün ama yine de moda varken saate kimin ihtiyacı var ki?

Tüm Kültürler İçin Dünyanın En Uzun Masası

Oldukça uzun bir masa! Mimarlar, her zaman dünyanın en yüksek yapısını hayal ederler fakat böyle yüksek bir binada yaşayan ya da çalışan biri büyük ihtimalle yüksek binalardan nefret ettiğini söyleyecektir. Bu yüzden tüm kültürler için dünyanın en uzun masasının arkasında bir mimarlık firması olan UNStudio'nun olduğunu öğrenmek pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Ancak şaşırtıcı olan, etkileyici boyutlarını düşündüğümüzde, bu masanın çok uygulanabilir ve pratik görünmesinin sağlanmış olduğudur. Bu konsept, samimi ve gizli toplantılardan, daha büyük gruplar için düzenlenen resmi toplantılara kadar birçok farklı aktiviteye birimsel bir alan sunuyor. Peki, uzunluğu ne kadar diye soracak olursanız, bu masanın uzunluğu 55 metre. Evet, bana tuzu kim uzatacak.?

Tasarım Ödüllü Mutfak Konsepti

Altera Tasarım Stüdyosunun, yenilikçi mutfak konsepti Alight Kitchen, Incheon Uluslar arası Tasarım Yarışması 2007'de ödüle layık görüldü ve aralık ayındaki Uluslar arası Tasarım Fuarında sergilenmeye hak kazandı.Proje, temiz su, yiyecek, ve kaynak kıtlığı sorunlarını hedef alıyor.Bu gibi endişe verici zamanlarda bir tasarımcının rolü ne olabilir?Kaçınılmaz gerçek, yenilikçi sistem ve ürünler uzun soluklu yaşam tarzları için tasarlanıyor.İşte bu noktada ALighy Kitchen devreye giriyor.Sistem sadece israf edilen materyalleri azaltmak için değil aynı zamanda insanları ne kadar fazla tüketim yaptıkları konusunda uyarmak için tasarlanmış.Sadece kullanıma hazır gıdalar ve içecekler sac metallerde paketleniyor, insanlar ne yediklerinin ve ne kadar fazla yediklerinin farkına varamıyor.Yiyecek ve içecek paketleri, sistemin soğutma birimi içerisinde saklanıyor.Yiyeceği sadece 3 gün boyunca saklamaya müsaade ediyor.Akıllı fırın gıdaları gruplar halinde ısıtarak kullanım sıklığını azaltıyor.Tasarım, paketler üzerindeki barkotları okuyarak onlar için gerekli olan en ideal süre ve ısıyı ayarlıyor.Ana yemek masası üzerinde dört adet çukur tabak mevcut.Her biri kendi ekseni etrafında dönebiliyor, bu sayede tabağın dilediğiniz tarafından yiyebiliyorsunuz.Masanın ortasında sofra takımını yerleştirebileceğiniz küçük bir bölme var. Tümleşik bulaşık makinesi suyu filtreleyerek ve yeniden kullanarak daha sonraki yıkamalar için muhafaza ediyor.Tüm tabaklar kendi bölmelerinin altında saklanıyor. Tasarımcı: Altera Design Studio

Tasarımcılardan Araba Kılıfları

İlginç araba kılıfları Bu araç kılıfları Intersection adlı derginin altı moda tasarımcısı tarafından yaratıldı.

Tasarım Derlemesi - 1

Web üzerinden toplanmış, kolayca sindirebileceğiniz enstantanelerle dolu bir özet... İşte bir derleme daha.Web üzerinden toplanmış, kolayca sindirebileceğiniz enstantanelerle dolu bir özet. Sleeves, bilgisayarınızı rahat ettirmek için kullanabileceğiniz yeni bir arayüz.Freitag'ın tasarladığı bu ''F84 Mac Air Sleeve" aynen bir eldiven gibi tam olarak uyuyor.

Taşınabilir Kahvaltı Tasarımı

Yaratıcı tasarımda, fotoğrafta gördüğünüz bardağın üst kısmında süt ya da yoğurt ya da istediğiniz herhangi bir sıvı yiyeceği taşıyabilirken, alt kısımda da çerez veya meyve taşıyabilirsiniz. Yiyeceklerinizi ayrı ayrı taşımak size zahmetli geliyorsa bu tasarım tam size göre. Bu yaratıcı tasarımda, fotoğrafta gördüğünüz bardağın üst kısmında süt ya da yoğurt ya da istediğiniz herhangi bir sıvı yiyeceği taşıyabilirken, alt kısımda da çerez veya meyve taşıyabilirsiniz. İkisini karıştırıp harika bir kahvaltıya başlayabilirsiniz. Sürekli yolculuk edenler için, ya da işyerine kahvaltı götürenler için harika bir seçim.

Tatlandırılmış Buz Dönemi Geliyor

Tatlandırılmış buz olsa ne dersiniz! Bu tasarım henüz hayata geçirilmiş bir şey değil ama insana neden olmasın dedirten cinsten. Gerçekleştiği an kesinlikle bir vazgeçilmez hâline gelecek olan bu tasarım, baş belası buzlarla ilgili. İçeceğinizi hazırladığınızda soğuk olsun diye içine birkaç tane buz atarsınız. Peki bu buzlara ne olur? Acımasızca hızlı bir şekilde eriyerek geriye su bırakırlar ve bu su, içeceğinizin tadını bozar. Peki ya buzların kendisi değişik bir tat verseydi? Erimeyen buz olanaksız olduğuna göre en azından farklı tatlarda buz bulmak fena olmazdı. İşte planlanan bu buzun her küpü eridikçe farklı bir tat katıyor. İçeceğinize göre seçmeniz gerekecek bu buz küpleri, en azından su tadından farklı bir şey verir.

Tasarruflu Aydınlatma Bantları

Şu devirden sonra aydınlatmadan bile tasarruf etmemiz gerekiyor! Cheol Min Park'ın tasarımı bu fosforlu plastik bantlar gece loş ışık sağlıyor hemde hiçbir şekilde enerji harcamadan. Neon Tape denilen bu aydınlatma bantları oldukça da ucuz satılıyor. Merdiven kenarlarına, sehpa köşelerine ve evimizin çeşitli yerlerine yapıştırmak mümkün. Ayrıca evinizin havasına da ayrı bir şıklık katıyor.

Tek Odalı Otel

Taşınabilir tek odalı lüks otel! Otel Everland, İsviçreli sanatçılar Sabina Lang ve Daniel Baumann tarafından tasarlanmış. Palais de Tokyo'nun çatısında bulunan bu otel tek bir odadan oluşan sanatsal bir içeriğe sahip. 1970'lerin stilinde, türkuaz renkli karolarla döşeli, çekici bir banyo, vinil diskler ve Eyfel Kulesi'nin görkemli manzarasını sunuyor. Bu odayla ilgileniyorsanız, burada gerçekten kalabilirsiniz ve burası size hafta içleri geceliği 333 Euro, Hafta sonları ise geceliği 444 Euro'ya mal oluyor. Fakat aklınızda bulunsun, burası Palais de Tokyo'nun tepesinde 2008 yılının sonuna kadar kalacak.

Tekerlekli Mutfak

2008 yılının Electrolux tasarım yarışmasının en iyi katılımcıları arasında Mutfak Çekmecesi ( Drawer Kitchen ) bulunuyor. Bu konsept, internet nesli için ( bu tipleri bilirsiniz sürekli internete bağlıdırlar, her zaman mobil cihazlara sahiptirler ve genellikle çok kalabalık metropollerde yaşarlar) tasarlanmış.

Tehlike Bölgesine Giden Otoyol

Askeri hava üslerini düşündüğünüzde, ne düşünürsünüz? Bruce Wayne'in çok pahalı ve çok gizli casus uçaklarını mı? 80'lerin kötü müzikleriyle birlikte bir sidik yarışına girip Maverick ve Iceman'in (Top Gun filminden) birbirlerine beşlik çaktıklarını mı?

Tekne Tipi Ev Tasarımı

Bu tasarımda, deniz üzerinde ev konforunu nasıl sağlayacağımız düşünülmüş. Bu tasarımda, deniz üzerinde ev konforunu nasıl sağlayacağımız düşünülmüş. Tıpkı normal evler gibi, yan yana sıralanmış gemi tipi evler, enteresan ve güzel gözüküyorlar. Evlerin tasarımı, gerçek ev yaşantımızı aynen hatta fazlasıyla yansıtıyor. Fotoğrafların hepsinde özellikle dikkat çeken nokta ise, aile ve yaşam alanının sıcaklığını simgeleyen küçük köpekler. Tabii ki her fotoğrafta yer alan fıstık gibi hatunlar da dikkatimizden kaçmadı. Kadınların yer almadığı bir tasarım, ne kadar yaratıcı olabilir ki?

Teneke Kutu Temizleyici

Teneke Kutu Temizleyici... Bir ev arkadaşım vardı ve sürekli kola içerdi. Günde 2 litreye yakın kola içen arkadaşım, her kola içişini bir ritüel haline getirir, teneke kolasının, ağız kısmını peçete yardımıyla iyice temizledikten sonra, içerdi. Tabii ki bu ne derece yararlı bir temizleme yöntemi tartışılır. Bu yüzden şimdi, çok kola tüketenlere göre bir tasarımı sizlere anlatacağım. Bu fotoğrafta gördüğünüz siber uzay teknolojileriyle donatılmış cihaz, (tamam o kadar büyük bir teknoloji değil) teneke kolalarınızın ağız kısımlarını tam 5 saniye içerisinde temizleyebiliyor. Temizleme işlemi için Ultraviyole ışınlarını kullanan cihazın, bölmesine kutu kolanızı koyuyorsunuz, ve mor uyarı ışığının yanmasını bekliyorsunuz. Mor ışık yandığında, steril kolanızı afiyetle içebilirsiniz.

Teknolojik Su Şişesi ( Source Water Battle )

Su içmenin teknolojik hali! Bu su şişesi su satıcılarını biraz kızdırabilir! Şişenizi doldurmak istiyorsanız, şişenin eletronik sebilini bulmanız yeterli. Oliver Craig'in tasarlardığı bu şişe ve sebili oldukça akıllıca. Şişenin altında küçük bir mekanizma var. Bu mekanizma sayesinde şişenizi sebilin üzerine koyup bastırdığınızda sebildeki su şişenize doluyor. İleride belediye parklarında veya ortak alanlarda görebileceğimiz bu sebiller şişe tasarrufu için birebir.

Tetikli Kupa

Ofise biraz eğlence katmaya ne dersiniz ?

Tersine Saat

Zamanı öğrenmek için oldukça derli toplu bir alternatif. Saat, bizim açımızdan her şeyin düzenli bir şekilde devam etmesini sağlar.Odaklanmış vaziyette kalmamıza yardım eder ve görevleri son teslim tarihinden önce tamamlamamıza yardım eder.Saatler aynı zamanda, gitmemiz gereken yere ulaşmamızı ve ne kadar uzağa gittiğimizin farkına varmamızı sağlar.Bu nedenle, saatler bizim için olmazsa olmazdır.Jason Linde, evlerimizde kullandığımız sıradan saatlerden farklı olan bir saat tasarladı.Tasarımcılar yıllar boyunca, tasarımları birbirinden farklı olan bir sürü saat tasarladılar, ve hala zamanı söyleyen geleneksel saatlerle benzerlikler gösteren saatler tasarlıyorlar.Jason, Inverted Clock (ters çevrilmiş saat) tasarımıyla saat tasarımını bir seviye yukarı taşıyor.Inverted Clock, dakika/saniye kollarının sabit kalmalarını ve numaraların hareketini sağlıyor.Bu tersine saat tasarımları çeşitli biçim ve boyutlar sahip olabiliyor ve cilalanmış ahşap bir kutu üzerine yerleştirilmiş.Zamanı öğrenmemiz için oldukça derli toplu bir alternatif.Tasarımcı: Jason Linde

Terkedilmiş 10 Metro İstasyonu

İşte bu kaderi paylaşan 10 ürkütücü metro istasyonu... Bir zamanlar etrafta koşuşturan insanlarla dolup toşan metro istasyonlarının bazıları yıllarca kullanılmamış ve adeta çürümeye terk edilmiş.

Tetris Buzları İçmeyi Çok Daha Eğlenceli Yapıyor

Tetris her şeyi daha iyi yapıyor. Bu Tetris temalı buzların içmeyi neden daha eğlenceli yaptığının kanıtı. Çünkü işin içine Tetris giriyor. Yalnız bunlarla nasıl oynanabileceğinden pek emin değilim.

Tokyo Tasarım Haftasından Görünüm-2

Maria Okamoto tarafından gönderilen bir grup fotoğraf daha.Dün başlayan Tokyo Tasarım Haftası, Japonya'daki en büyük ve en önde gelen tasarım etkinliği. Maria Okamoto tarafından gönderilen bir grup fotoğraf daha.Dün başlayan Tokyo Tasarım Haftası, Japonya'daki en büyük ve en önde gelen tasarım etkinliği.Tokyo tasarımcılar haftası etkinlikleri, 100% Design Tokyo & Design Tide kasımın dördüne kadar devam edecek.

Tokyo'da Motorsikletçiler için Ev

Farklı reklam kampanyalarıyla satışa sunulan Tokyo Ne Apartmanları tamamiyle motorcular için dizayn edilmiş. Her ünitenin kendine özel bir motor garajı var. Her blok "U" şeklin dizayn edilmiş. Apartman sakinleri motorlarıyla siteye orta bölümden kolayca giriş yapabiliyor. Yuji Nakae, Hirofumi Ohno ve Akiyoshi Takagi isimli 3 mimar tarafından tasarlandı. Eğer motorcuysanız ve Tokyo'ya yerleşme kararı alırsanız bu evlerde yaşamak isteyebilirsiniz.