Ürdün'ün Antik Şehri Petra'yı Keşfetmek

Petra'yı keşfetmeye hazır mısınız ?

İsviçreli bir kâşif olan Johan Ludvig tarafından 1812 yılında keşfedilene kadar, Petra Şehri Ürdün'ün dağlarının arasında binlerce yıllık derin bir uykuya dalmıştı. Tapınakların, mezarların, manastırların ve diğer tüm yapıların hepsi, kum taşı yamaçlarında oyularak yapılmış. Bu yamaçlar aynı zaman şehre "kırmızı gül şehri" adını da veriyor. UNESCO, Petra Şehri'ni insanlık tarihinin kültürel mirasının en değerli parçalarından biri olarak tarif ediyor.


Petra Şehri'ne taşlarla dolu dağların arasındaki dar bir koridordan geçerek ulaşıyorsunuz. Bu koridorun uzunluğu yaklaşık 1.5 kilometre ve küçük bir kamyonetin sığabileceği genişlikte - buna karşın çoğu insan ya yürüyerek ya da at sırtında buraya gitmeyi tercih ediyor. Koridoru geçtiğinizde, küçük gizli bir vadiye giriyorsunuz, burasının her tarafı dağlarla çevrili.


İsa zamanında, bu dağlara giden tek yol olduğundan oldukça ünlüydü, Çin'den Avrupa'ya ipek getiren tüccarlar da bu dar geçitten geçiyorlardı. O zamanlarda Petra Şehri'nde yaşayanlar, bu kervanları şehirlerinden geçebilmeleri için ücrete tabi tuttular ve tabiki çok zengin oldular. Bu vadinin uzunluğu yine yaklaşık 1.5 kilometre civarında ve kanyonların olduğu tarafta 30'dan fazla tapınak bulunuyor.


Bu tapınakların ya da mezarların çoğu, M.Ö 600'lere dayanıyor fakat özel olarak kullandıkları tapınak Hz.İsa'nın yaşadığı dönemlere denk geliyor. Bunun ne için kullanıldığını kimse tam olarak bilmiyor. Tapınağın ön yüzünün arkasında boş halde duran birkaç küçük, kare oda bulunuyor. Buralarda tuttukları ne varsa, çok uzun zaman önce çalınmış olmalı. Burası gerçekten çok inanılmaz ve muhteşem bir yer, dünyanın onuncu harikası olabilecek kadar güzel.