Yaratıcı İşler

Triobike: Yenilikçi Bir Kargo Bisikleti

Kopenhag'ın göbeğinde karşımıza, kendisini normal bir bisikletten portatif bebek arabasına dönüştürebilen yenilikçi bir kargo bisikleti olan Triobike çıkıyor... Kopenhag'ın göbeğinde karşımıza, kendisini normal bir bisikletten portatif bebek arabasına dönüştürebilen yenilikçi bir kargo bisikleti olan Triobike çıkıyor. Bu yenilikçi bisiklet fikrinin, birçok şehir içi bisiklet sürücüsüyle dolu olan Kopenhag'dan çıkmış olması hiçte şaşırtıcı değil.Triobike ile, kargo bisikleti içerisinde çocuklarınızı okula bırakabilirsiniz, ardından kargo bisikleti sürmek yerine, kargo bölümünün altındaki ön tekerleği yeniden çatalın arasına yerleştirerek, normal bir bisiklete binme şansına sahip olabiliyorsunuz.Daha sonra dilediğiniz zaman kargo bölümünü tekrardan kolaylıkla monte edebiliyorsunuz.

Tuhaf Terlikler

Birkaç yıldan beri tasarımcılar, terlik tasarımlarında en sevimli hayvanları ya da karakterleri kullanmaya çalışıyorlar. Ben oldukça sade olan klasik bir terliği tercih ederim, fakat insanların birçoğunun ayaklarını bir film karakterinin ya da garip bir hayvanın içine sokmaktan oldukça zevk aldığı, açık bir şekilde ortada bulunuyor. İşte size, şimdiye kadar karşılaştığımız en garip terliklerden oluşan, ilginç bir galeri.

Tüm Oda Takımı Bir Kutuda

CASULO; 90 x 120 cm'lik bir kutu içine sığdırılmış bir oda takımı. Bu oda takımı; giysi dolabı, masa, etajer, hareketli ve yüksekliği ayarlanabilir sandalye, iki tabure, yatağıyla beraber karyola, bir de raf takımı içeriyor. Takımın içinde hanımları cezp edecek pek bir şey fakat, sağda solda izinsiz kalan ve olay yerini anında terk eden kişiler oldukça iyi olabilir. Kurması yaklaşık 7 dakika sürüyor.

Taşları Dengede Tutma Sanatı

İmkânsız gibi görünüyor ama gerçekten öyle değil... Belki de "kesin fotomontajdır" diyorsunuz fakat sizi temin ederiz ki bu fotoğraflar gerçek. Aslında taş dengeleme nesilden nesle geçmiş birçok farklı nedenle uygulanmış çok eski bir sanat. Bazıları gösterilerde kendi yeteneklerini göstermek, bazıları da bu sanatı meditasyon ayinleri için yapıyorlar. (Kore Budizm'i, Tibet Budizm'i ve Yoga) Nedeni ne olursa olsun, taş dengeleme mantığa ve fiziğe tam anlamıyla aykırı olması nedeniyle olağanüstü bir sanat.

Tetris Çılgınlığı Hatırına

Kostümlerden kurabiyelere, kitaplıklardan yastıklara ve hatta kolyelere, pastalara, Tetris biçiminde yapılan her şeyi görme şansınız var. George Orwell'in ünlü romanının adı '1984' olabilir fakat Alexey Pajitnov için bu başka bir sebepten önemli. Haziran 1984'te Alexey Tetris'i, yani tüm zamanların en çok satan video oyununu yarattı. Mario Tetris'in yanında oldukça zayıf kalıyor. Alexey'i anmak için Tetris küplerinin olduğu herhangi bir yere bakmak yeterli olacaktır. İşte şimdi kostümlerden kurabiyelere, kitaplıklardan yastıklara ve hatta kolyelere, pastalara, Tetris biçiminde yapılan her şeyi görme şansınız var.

Terminator Robotlar Tokyo

Terminatör cyborg, Salvation T4 fotoğrafları, Tokyo Ulusal Müzesinde sergilenmeye başlandı.Eski Terminetör fotoğraflarından, yeni nesil terminetör fotoğraflarına kadar, sergide hepsini bulmak mümkün. Fotoğraflar, gelecekteki robotların nasıl olacağı hakkında bilgi de veriyor.

Tetris Buzları İçmeyi Çok Daha Eğlenceli Yapıyor

Tetris her şeyi daha iyi yapıyor. Bu Tetris temalı buzların içmeyi neden daha eğlenceli yaptığının kanıtı. Çünkü işin içine Tetris giriyor. Yalnız bunlarla nasıl oynanabileceğinden pek emin değilim.

Thomas Scott Kuebler'in Doğal Ölçüsündeki Karakterleri

İnsan boyutunda heykelleri bu kadar detaylı bir şekilde yapabilen ve heykel oldukları ayırt edilemeyecek kadar incelikle çalışan çok az heykeltıraş bulunuyor. Bunlar öyle heykeller ve modeller ki, en incesine kadar yaptığınız inceleme sonucu bile hareket etmelerini bekliyorsunuz. Bu resimlerde Thomas Scott'ın filmlerde de kullanılan efsanevi model ve heykellerini göreceksiniz.

Variant Shelves

Daan Roosegaarde tarafından tasarlanan Variant Shelves!

Usb Parmak

Sol elinin yüzük parmağını kaybettikten sonra takma parmak kullanan kişi, takma parmağın içine usb cihazı koyarak yaratıcı bir fikre imza atmış.

Uçurum Kenarındaki Evler: Casas Colgadas

Casas Colgadas evleri yerçekimine meydan okuyor... İspanya'nın tepe ucunda bulunan "Casas Colgadas" olarak bilinen evleri turisti en çok çeken yapıtlardır. Bazı hivayete göre bu evleri yapanların müslüman kökenli olduğuna, bazı hivayetlere göre ise orta çağdan kalmalarıdır. Günümüzde "Casas Colgadas" evlerinde 3 tane bulunmaktadır. Bunlar da Huecar Gorge'nin üzerindeki uçurumda yer almaktadır. Bu evler Soyut Sanat Müzesi ve restoran olarak hizmet vermektedir.

Unless Çevreci Mobilya Tasarımları

Dr. Seuss'un 'The Lorax' adlı kitabından alıntı yapacak olursak, 'Senin gibi biri daha bu kadar fazla önemsemediği sürece, hiçbir şey daha iyiye gitmez. Dr. Seuss'un 'The Lorax' adlı kitabından alıntı yapacak olursak, 'Senin gibi biri daha bu kadar fazla önemsemediği sürece, hiçbir şey daha iyiye gitmez.' Unless tasarımları, sürdürülebilir bir paket içinde, yüksek stil özelliklerini taşıyor. Unless geçen senenin sonlarında, Yeni Zelanda'daki Taranaki'nin Okata bölgesinde, fiziksel showroomlarının kapılarını açtı. Bununla aynı zamanda, web sitelerini de faaliyete sokarak, tasarımları çevresel bir sorumluluk üstlenmiş olan ve her geçen gün sayıları artan Yeni Zelanda'lı tasarımcıların, çalışmalarını Rebecca Asquith ve Tim Wigmore'un direktörlüğünde, sergileyebilecekleri bir outlet haline getirdiler. Hem iş olarak hem de pratik olarak, sürdürülebilir olan Unless showroom ve tasarım ofisleri; su ve enerji kullanımı verimliliği, atıkların azaltılması, geri dönüştürme, özellik katma konularının ilkelerini benimsiyorlar ve yerel toplumda ağaç dikme dahil olmak üzere, çevreci çalışmalarda bulunuyorlar. Unless'in web sitesinin faaliyete geçmesi ve showroomlarının açılması, resmi olarak 10 Mart 2007 tarihinde gerçekleşmiştir. Resimlerde görebileceğiniz tüm Unless ürünleri, sürdürülebilir bir şekilde yetişmiş olan, Avustralya'ya özgü bir çam ağacından yapılmıştır ve yassı bir şekilde katlanıp toparlanarak, taşıma kolaylığı ya da paketleme için minimum yer kaplaması sağlanmıştır.

Ünlü Giysi Markalarının Reklam Modelleri

Burada bir dizi ünlü marka'nın ürünlerini tanıtan bir dizi ünlü modelin fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Rüzgar Tarafından Şekillendirilen Kinetik Kameriye!

Sanatı, mimariyi ve yenilenebilir enerjiyi bir araya getiren, California kökenli bir tasarımcı olan Michael Jantzen'ın Wind Shaped Pavilion (Rüzgar tarafından şekillendirilen kinetik kameriye)'si, gerçek anlamda baş döndürücü bir tasarım olarak öne çıkıyor. Bu kameriye, merkezi bir destek direği etrafında, bölümler halinde hareket edebilen, ayrıca bu hareket esnasında da geceleri kameriyeyi aydınlatabilecek kadar, yeterli seviyede elektrik enerjisi üretebilen, geniş bir prefabrik yapı için sunulan tekliftir. Her katı bir apartman dairesi ya da ticari bir dükkan olabilecek kadar geniş olan, bir hareketli kameriyenin doğuracağı fırsatları ve değişen hava şartlarına göre, kameriyenin içindekiler için değişen manzaraları da bir düşünün!

Wilcraft: Buzda Balık Avlamak İçin İdeal Araç

Buzda Gezintiye Çıkmak İçin İdeal Bir Araç: Wilcraft Buz ve su üzerinde batmadan giden Wilcraft, güzelliği ile pek dikkatleri üzerine çekemesede işleviyle dikkatleri üzerinde topluyor. Bu aracın amacı buz üzerinde güvenli bir şekilde balık avlamak ve hiç yara almadan buz denizinde dolaşmaktır. Yenilikçi bir araç olan WilcraftSadece m2'de yalnızca 130gr basınç uyguluyor ve en yüksek hızı 30km/s'dir. Kötü ve sert koşullu havalarda aracın üstü kapanabiliyor. Bu aracın fiyatı ise 10,450$.

World of Warcraft Pastaları

WoW çılgınlarına özel pasta tasarımları... WoW (World of Warcraft) oyuncuları dünyanın en büyük oyuncu kitlesini oluşturuyor olsa gerek oyunun genişletilen her sürümünde büyük kitleler bütün bir gecelerini dükkanların önünde geçiriyor ve oyunu satın almak için saatlerce sırada bekliyorlar. Bu çılgın oyun hastaları WoW'a özel pastalar ile tekrar gündeme geldirler. Oyun içerisindeki karakterlerin görüntülerinden oluşan ve çeşitli oyun sahneleri konu alan WoW pastalarını konun devamında görebilirsiniz.

Yanlış İş İçin Hayat Çok Kısa

Yanlış İş İçin hayat Çok Kısa Parolalı Reklam! Resimlerde gördükleriniz, "Yanlış İş İçin hayat Çok Kısa" parolasını kullanan Avrupalı bir iş bulma sitesinin eski ama akıllıca düşünülmüş reklamları.

Yanıltıcı Pano Reklamları

Gördüğünüz bu fotoğraflar, gördüğüm en orijinal ve en yaratıcı reklamlardan oluşuyor. Her biri için ayrı ayrı başlık açılması pek bir şey ifade etmeyebilir ama resimler bir arada olunca gerçekten de bir anlam ifade ediyor.Bu 22 resmin, yanıltıcı reklamlar konusunda yeterince tatmin edici olduklarını söylemek lazım.

Yaratıcı Otobüs Durakları

Yaratıcı otobüs durakları olduğunda beklemenin bile tadı çıkarılabilir... Sürekli otobüsle seyahat etmek her zaman heyecan verici olmayabilir ancak aşağıdaki gibi yaratıcı otobüs durakları olduğunda beklemenin bile tadı çıkarılabilir.

Yaratıcı Geri Dönüşüm Kovaları

Yaratıcı çöp kovaları olduğunda artıç çöp atmanın tadı çıkıyor... Artık geri dönüşüm kutularına çöp atmak bile tadı çıkıyor.

Yaratıcı Tuvalet Reklamları

Bu kadarı da pes dedirten tuvalet reklamları..

Yaratıcı Zayıflama Reklamları

Bu reklamlar sizi doğru yola yönelticek..

Yaratıcı Otobüs Reklamları

Otobüs üzerine reklam veren firmalar adeta yaratıcılık yarışına girmişler. Benim favorim: "Otobüsün çarptığı adam fotoğrafı" Umarım bu tarz otobüsleri, Ülkemizde caddelerde görmeye başlarız.

Yatak Altı Çekmeceler

Her zaman eşyalarımızı saklayabileceğimiz fazladan alana ihtiyaç duyarız. Her zaman eşyalarımızı saklayabileceğimiz fazladan alana ihtiyaç duyarız.Eşyalarımızı düzgün bir şekilde ve fazla yer kaplamadan ve her tarafa yığınlar halinde yaymadan saklamak oldukça önemlidir.Çocukluğumuzdan beri bize öğretilen şey ise eşyalarımızı yatağın altında saklamamamız gerektiğidir, çünkü ancak bu sayede yaşam alanımızı temiz ve sağlıklı tutabileceğimiz öğretilir.Floating Drawer'in (seyyar çekmeceli dolap) tasarımcısı, geliştirdiği tasarımıyla yatak altında eşya bulundurma konusunda bizleri cesaretlendiriyor.Floating Drawer, yatağın altındaki boşlukla yatağın iskeleti arasına asılmış gibi görünüyor.Yatağın dış iskeleti 1x3 akçaağaç malzemesinden yapılmış ve çekmece kutularının iskeleti de mobilya imalatında kullanılan kontrplaktan yapılmış.Dış iskelet aynı zamanda kolay taşıma için sökülebiliyor.Oldukça şık ve mantıklı!

Yemek Kutuları ( Lunchboxes )

Eğer klasik bir yemek yeme tarzınız var ve biraz da titizseniz,bu karton tepsi tam size göre! İçine yemeğinizi koyabilir ve rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Desenleride genelde tabak,çatal şeklinde. Emma Smart'ın tasarımı bu tepsi gerçekten de çok akıllıca.

Yeni Büyüyen Avizeler

Bunu nasıl olduysa gözden kaçırmışız fakat böyle harika bir aydınlatma tasarımını nasıl gözden kaçırdığımıza biz de bir anlam veremedik. Bu sevimli avize, ağaç dallarının organik büyüme motiflerini yansıtmakla kalmıyor aynı zamanda geri dönüştürülmüş malzemelerden de yapılarak çevreci özelliğini ortaya koyuyor. Tasarımcı Christopher Poehlmann, bu harika "Yeni Büyüyen" avizeleri yaratmak için yerel hurdalıklardan kurtardığı aluminyum boruları birbirine parçalar halinde kaynakla eklemiş. Her parça, etraftan toplanan malzemelerden yapıldığı için ve birbirilerine parça parça eklendikleri için (ağacın büyümesine benzer şekilde) her biri özgün bir yapıya sahip, yaşayan bir ağaç gibi.

Yemek Masanızdaki Çiçek Bahçesi

Suny Chung tarafından tasarlanmış "Sunflower" isimli çaydanlık altlığı!

Yenilikçi Konsept Çalışmaları

Belçikalı Habousa Stüdyosu yenilikçi ve ilginç konsept sanatına imza atıyor.Son yaptıkları çalışmaları burada görebilirsiniz. Son yapılan çalışmalar...

Yenilikçi Pazarlamanın 30 Harika Örneği

KFC (Kentucky Fried Chicken) restoranları için hazırlanmış olan, metroda bahşiş toplayabilmek için bir kızın striptiz yaptığı, mükemmel bir reklam biçimi olan kampanyanın üstünden daha çok geçmemişken, bir de bu dahiyane reklamlar karşımıza çıktılar.

Yüzük İzlerine Elveda

Pilo Pilo yüzük, hem kullanışlı hem de şık bir biçimde tasarlanmış ve üzerinde mink bir yastık olan parmağa takılan bir yüzük...