Yeni Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi Çözümleri

Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi

Teresita Cochran'ın tasarım grubu SMIT (Sürdürülebilir İnteraktif Teknoloji) GROW adında, yenilikçi ve estetik açıdan ilgi çekici bir projeye imza attı. Yeşil teknolojinin ve ekolojinin en iyi unsurlarını biraraya getiren GROW, bir binanın duvarında büyüyen sarmaşıkları örnek alarak esnek, sarmaşık benzeri kıpırdayan solar yapraklarla hem güneş hem de rüzgardan yararlanan bir hibrid enerji üretme cihazına bürünüyor.

Yaprak şeklindeki bir dizi esnek güneş pili kullanan GROW, sarmaşık yaprağı şeklindeki yaprakları rügar estiğinde kımıldayarak, her yaprağın altında bulunan bir dizi pizoelektrik jeneratör sayesinde uygulanabilir enerji üretiliyor. GROW ayrıca WATTg adında bir enerji izleme sistemi sayesinde kullanıcılarına enerji tüketimini ve üretimini görme imkanı veriyor. Bu yapraklar %100 geri dönüştürülebilir polietilenden yapılıyor ve birbirinden farklı renk ve matlık seçeneği sunuyor.

Fikrin sadeliğini ve basitliğini, doğal esin kaynağını ve evin üstünde rüzgarda yapraklar misali sallanan güneş panelleri fikrini çok beğendik.