Dünyanın En Pahalı 10 Heykeli

İnsanların dünyayı seyahat etmesinin birçok nedeni vardır. Şehrin gürültüsünden ve iş stresinden kaçmak bunların başında gelir. Ancak bazı insanlar tarih ile iç içe yaşarlar. Onlar için tarih ve onun kalıntıları her şeyi ifade eder. Tarih sevdalıları, yaptıkları seyahatleri bu özelliklerine göre planlar.Dünyada turistleri kendine çeken ihtişamlı heykeller vardır.İşte karşınızda, dünyanın en pahalı heykelleri:

Kurtarıcı İsa Heykeli 3.5 Milyon Dolar

Kurtarıcı İsa Heykeli 3.5 Milyon Dolar

Her yıl yaklaşık 1.8 milyon turist, Copacabana’daki güzel plajların üzerinde yükselen Mesih’in ünlü anıtını görmek için Rio de Janeiro’ya seyahat eder. Devasa heykel, dünyanın birçok modern harikasından biri olarak kabul edilir. Corcovado Dağında bulunan anıt, Paris’te 1931 yılında tamamlanmış. Heykel, mimar ve mühendis olan Heitor da Silva Costa’nın eseridir. İnşaat tam 10 yıl sürdü. 1931 yılında heykeli inşa etmek için 250.000 dolar harcandı. Günümüzde bu maliyet 3.5 milyon dolara eşdeğerdir.


Madame LR 36.8 Milyon Dolar

Madame LR 36.8 Milyon Dolar

Yenilikçi sanat hareketini sürdüren Constantin Brancusi, minimalist bir sanatçıdır. Brancusi’nin çalışmaları göze her zaman hoş ve oldukça ilgi çekici gelir. Çalışmalarında, listemizdeki diğer heykeller gibi birini anlatmaktan ziyade; kavramsal amacı temsil eder. Madam LR, büyük olasılıkla 1914 ve 1917 yılları arasında yapıldı. Heykel, 2009 yılında Paris’te 36.8 milyon dolara satıldı.


Özgürlük Heykeli 45 Milyon Dolar

Özgürlük Heykeli 45 Milyon Dolar

Dünya çapında ünlü olan Özgürlük Anıtı, fazla açıklama gerektirmez. Heykel, Amerika Birleşik Devletleri’nde özgürlük ve demokrasi sembolüdür. Fransızlar tarafından yapılmıştır ve Amerikan Bağımsızlığının 100. yıldönümünü anmak için ABD hükümetine hediye olarak sunulmuştur. Heykel sağ elinde zaferi simgeleyen bir meşale ve sol elinde Bağımsızlık Bildirgesi’ni tutar. Güneş Tanrı’sına adanmış Rodos heykelinden ilham alınarak yapılan bu görkemli heykelin tasarımında heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi imzası vardır.
Özgürlük Anıtı’nda 7 kıtaya karşılık, 7 güneş ışığını içeren bir taç vardır. Heykeli inşa etmek için tasarlanan dev çelik kapı ünlü mühendis Gustave Eiffel tarafından geliştirilmiştir. Heykel Fransız halkının katkılarıyla 250.000 dolara inşa edilmiştir. Günümüzde bu miktar 45 milyon dolara denk gelmektedir. Başkan Grover Cleveland, 225 ton ağırlığındaki Özgürlük Heykeli’ni 28 Ekim 1886 tarihinde kabul etti.


Tete 52.6 Milyon Dolar

Tete 52.6 Milyon Dolar

1910 ve 1912 arasında Amedeo Modigliani’nin yaptığı Tete, bugüne kadar satılan en pahalı kireçtaşı heykeldir. 14 Haziran 2010 tarihinde bir anonim koleksiyoncu heykeli, telefon görüşmesi yoluyla satın aldı. Tete, saçları geriye toplanmış, kabile maskesi takan bir kadının yüzünü sembolize eder. Modigliani’nin başyapıtı, Afrika kültürünün esintisidir. 60 cm boyundaki heykel, Afrika kültürüne ait ilginç unsurlara ve Constantin Brancusi minimalist yaklaşımına sahiptir.


Grande Tete Mince 53.3 Milyon Dolar

Grande Tete Mince 53.3 Milyon Dolar

Ünlü “ince kafa” heykel 1954 yılında Alberto Giacometti tarafından yapıldı. Anonim bir koleksiyoncu 4 Mayıs 2010 tarihinde 53.3 milyon dolara heykeli satın aldı. Bu eser, kelimenin tam anlamıyla Alberto Giacometti’nin büyük ölçekli yaptığı şaheserlerden biridir. Belirli bir açıdan bakıldığında heykelin büstü bozuk görünüyor. Yarım yüzüne bakıldığında ise normal görünüyor. Sanatçı, bronz heykeli kardeşi Diego’dan esinlenerek yapmıştır. Bu heykel dünyanın en pahalıları arasındadır.


Buda İlkbahar Tapınağı 55 Milyon Dolar

Buda İlkbahar Tapınağı 55 Milyon Dolar

Şu anda dünyanın en yüksek heykeli, Buda İlkbahar Tapınağı’dır. Heykel, listesindeki diğer heykeller gibi ünlü olmasa da kesinlikle modern insan yapımı olarak bulunduğu yeri hak etmektedir. 128 metre boyundaki heykelin bulunduğu zeminini de dikkate alırsak, 153 metre uzunluğa ulaşıyor.
Afganistan’da bulunan Buda Heykeli, Taliban tarafından 2001 yılında yıkılmıştır. Bu olaya tepki olarak Çin devleti Zhaocun şehrinde bu görkemli heykelin yapımına başlamış ve 2002 yılında tamamlamıştır. Heykel, bakırdan yapılmıştır ve Özgürlük Anıtından iki kat yüksektir. Vairocana Buda’yı simgeleyen heykelin maliyeti 55 milyon dolardır.


Guennol Lioness 57.2 Milyon Dolar

Guennol Lioness 57.2 Milyon Dolar

5.000 yıldan eski olan Guennol Lioness, Elam medeniyetine ait ismi bilinmeyen bir sanatçı tarafından yapılmış bir Mezopotamya heykelidir. Bu heykel, oldukça küçük yapısıyla, Irak’ın Bağdat yakınlarında keşfedildi. İnsani özellikler ile bir aslanın iç içe olduğu bir melez sanatı tasvir eder.
Sanat eseri 7 cm boyuna rağmen büyük bir tarihi değere sahiptir. Tarihçiler ve sanat eleştirmenleri heykelin, tekerleğin icat edildiği ve yerleşik yaşama geçildiği döneme ait olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca heykel, Mezopotamya kültürünün özünü sembolize eder. Guennol Lioness, bir anonim koleksiyoncuya 5 Aralık 2007 tarihinde 57.2 milyon dolara satıldı.


For the love of God 100 Milyon Dolar

For the love of God 100 Milyon Dolar

Tanrı aşkına anlamına gelen “For the love of God” heykeli; platin yapıdaki insan kafatasının, elmas ve insan dişleri ile oluşturulmuş garip bir birleşimidir. Modern sanatçı Damien Hirst bu çalışmayı 2007 yılında ele aldı. Bu eser aslında Aztekleri temsil ediyor. 200 yaşındaki kafatası, platin döküm kafatası için ilham kaynağı oldu. Eserde kullanılan dişler orijinal kafatasına aittir. Heykel, 1.106 karat elmas kaplıdır. Tanrı Aşkına, sanatçının en pahalı heykeli olarak 2007 yılında 100 milyon dolara satıldı.


L’Homme Qui Marche 104.3 Milyon Dolar

L’Homme Qui Marche 104.3 Milyon Dolar

L’Homme Qui Marche, 3 Şubat 2010 tarihinde Sotheby Müzayedesi’nde satıldı. Alberto Giacometti tarafından 1961 yılında yapılan heykel, doğal büyüklükte bir adamı temsil eder ve 1.80 metre boyundadır. Bronz heykel ilginç bir sembolizm gizler, insan gücü.
Heykel; hayatı boyunca bir denge sağlayan, yürüyen, mutlu ve hüzünlü anılarla dolu bir adamı anlatıyor. L’Homme Qui Marche, 2010 yılında hevesli bir sanat koleksiyoncusu olan Lily Safra’ya tam 104.3 milyon dolara satıldı.


Rushmore Dağı 11 Milyar Dolar

Rushmore Dağı 11 Milyar Dolar

Amerika’nın bağımsızlık ve özgürlük simgelerinden biri olan Rushmore Dağı, Birleşik Devletler’deki 4 büyük devlet başkanı bir saygı duruşudur. Güney Dakota’daki Rushmore Dağı, aynı zamanda Başkanın Dağ’ı olarak da bilinir. Amerika tarihindeki 4 başkanın önemi bu dağda ölümsüzleştirilmiştir.
Eserdeki başkanlar soldan sağa; George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln’dür. 19 metre uzunluğundaki heykelin çalışmalarına 1927 yılında başlandı ve 1941 yılında bitirildi. Projeyi tamamlamak için o zaman yaklaşık 1 milyon dolar harcandı. Listemizde 1 numarada yer alan Rushmore Dağı, dünyanın en pahalı yapımı olarak 11 milyar dolara mal olmuştur.