İki fotoğrafçının, pek çok sanatçıyı kıskandıracak, yüzen fotoğraf stüdyoları

Fotoğraf sanatçıları, Claudius Schulze ve Maciej Markowicz, şimdilerde pek çok sanatçının özeneceği bir yolculuk gerçekleştiriyor. “2BOATS” (İki Tekne) ismini verdikleri proje kapsamında, iki adet “yüzen fotoğraf platformu”yla Avrupa’da yol alıyorlar.

 Bu tekneler onlar için hem birer yaşam alanı hem de sanatlarını icra edebildikleri stüdyolar.


Schulze’un teknesi adeta yüzen, rüstik bir ev. Evin mini bir verandayı hatırlatan ön bölümünde aylaklık edebileceğiniz bir ortam, saksıda çiçekler ve hatta bir hamak mevcut. Atölyelere de ev sahipliği yapan bu mekanın sanatçıları “görüş, biçimlendirme, yaratma ve çevre” üzerine düşünmeye teşvik etmesi amaçlıyor.


Obscuraboat isimli ikinci tekne ise Markowicz tarafından tasarlanmış. Sanatçının işlerine ev sahipliği yapan tekne aynı zamanda yüzen bir camera obscura (karartılmış oda). Schulze’un platformuna kıyasla daha sade bir tasarıma sahip.


Schulze ve Markowicz‘in tekneleri hem estetik hem de işlev açısından farklı özelliklere sahip. Fakat temelde iki sanatçının da çevre, şehir hayatı ve fotoğraf üzerine bir çalışma yürüttüğünü; diğer sanatçılara ilham vermeyi amaçladığını söylemek mümkün.


Übermut Project isimli organizasyonun bir parçası olan bu yolculuk birkaç ay sürecek. 2BOATS yolculuğunu Hamburg Fotoğraf Trienali‘nde tamamlayacak.