Öğrendiğiniz Zaman Bir Daha Islak Mendil Kullanmayacaksınız!

Herkesin çantasında, cebinde mutlaka bir paket ıslak mendil bulunur. Hatta çok değer verdiğimiz bebeklerimizin temizliğinde bile ıslak mendil kullanırız. Ama ıslak mendil ile ilgili gerçeği öğrendiğinizde bir daha elinizi ıslak mendile değdirmeyeceksiniz.

Yapılan araştırmalar, uzun süredir ıslak/bebek mendillerinin zararsız olduğunu savunuyor. Ama bir araştırma var ki ıslak mendil içindeki bir maddenin sağlığı nasıl tehdit ettiğini ve sonuçlarının neler olabileceğini gözler önüne seriyor.


Connecticut Tıp Üniversite’sinden dermotoloji ve pediyatri uzmanı Dr. Mary Wu Chang, kendisine başvuran 8 yaşındaki bir kız hastasının yüzünde oluşan yaraların sebebini araştırmaya başladı. Küçük kızın kullandığı ıslak mendillerin zararını incelemeye ve araştırmaya başladı.


Sonuç olarak; ıslak mendillerin içinde bulunan ve cilde ciddi zararlar veren methylisothiazolinone maddesi…

Sonuç olarak; ıslak mendillerin içinde bulunan ve cilde ciddi zararlar veren methylisothiazolinone maddesi…

Dr. Chang aynı reaksiyonları başka çocuklarda da görünce bu konunun üzerine daha fazla eğildi ve araştırmalarını derinleştirdi. Bir çok çocuğun ıslak mendilin içerisinde bulunan bu maddeye karşı alerjisi olduğu ortaya çıktı.


Maalesef çoğumuz hangi marka olursa olsun ıslak mendilleri fazlasıyla kullanıyoruz.

Maalesef çoğumuz hangi marka olursa olsun ıslak mendilleri fazlasıyla kullanıyoruz.

Dermatolog Dr. Ellen Frankel, herkesi özellikler çocuklarının temizliğinde kullanan aileleri daha fazla dikkatli olmaya davet ediyor. Her şeyde yapmamız gerektiği gibi aslında ıslak mendil almadan ya da kullanmadan önce de içindeki maddelere bakmamız gerektiğini söylüyor. Eğer içinde 'methylisothiazolinone' maddesi bulunuyorsa bu ürünleri asla kullanmamamız gerektiğini söylüyor.


Biliyorum ıslak mendiller büyük kolaylık ve hayat kurtarıcı ama sanırım hiç bir şey çocuğunuzun ve ailenizin sağlığını tehlikeye atmaya değecek kadar değil. Birçok ıslak mendil, sadece methylisothiazolinone değil, üreticileri tarafından saklanan parfüm ve kimyasallarla dolu. Islak mendillerin içeriğinde parfümün ana maddesi ham petrolden elde ediliyor. Bu da göz, deri, solunum ve beyin rahatsızlıklarına sebep oluyor. Yapılan araştırmalarda görülüyor ki parfüme maruz kalan pek çok çocuk astımla boğuşuyor.


Islak mendik yerine kendiniz başka şeyler kullanabilirsiniz.

Islak mendik yerine kendiniz başka şeyler kullanabilirsiniz.

Bir parça pamuğu ılık suyla ıslatarak , isterseniz biraz saf zeytinyağına batırarak da bebeğinizin gerekli temizliğini yapabilirsiniz. Onlar bizim en değerlimiz lütfen onları daha bebek yaşlarından itibaren kimyasal içeriklere maruz bırakmamaya özen gösterelim.