Sadece Japonya’da Karşılaşabileceğiniz 10 Yaratıcı İcat

Japonya dünyada yaratıcı ve zekice olan icatlarıyla tanınmaktadır. Bazılarının tuhaf ve gereksiz olduğunu düşünsek de birçoğu oldukça zekicedir. Bu listemizde de hayatı daha kolay ve rahat hale getirmiş Japon icatlarını okuyor olacaksınız. Ancak kötü haber şu bu icatlar sadece Japonya sınırları içerisinde bulunmakta.

1. Kravat Cüzdanı

1. Kravat Cüzdanı

Pantolonunuzun cebi olmadığını düşünün. cüzdanınızı, telefonunuzu nereye koyardınız? Tüm kartlarınızı, paranızı, telefonunuzu veya diğer eşyalarınızı koyabileceğiniz bu kravat cüzdanlar kullananlara büyük bir kolaylık sağlamakta. Peki siz bu kravat cüzdanı kullanmak ister miydiniz?


2. Otomatik Mağazalar

2. Otomatik Mağazalar

Japonya'nın robotların ve otomatik makinelerin ülkesi olduğunu eminiz çoğunuz biliyorsunuzdur. Bu mağaza da tam olarak Japonyayı örnekleyen bir mağaza. Hiçbir insan çalışanın olmadığı bu mağazada müşterilere makineler ürünleri satmakta.


3. Kapsül Oteller

3. Kapsül Oteller

Yine sadece Japonya'ya özgü bir yenilik olan kapsül oteller kapalı alanda kalma korkusu olanlar için pek de uygun değil. Genelde kısa süreli dinlenmek isteyen Japon çalışanlar tarafından tercih edilen bu oteller normal bir otel odasında bulunması gereken her şeye sahip.


4. At Kuyruğu Şekilde Saç Toplayanlar İçin Kask

4. At Kuyruğu Şekilde Saç Toplayanlar İçin Kask

Motorsiklet kullanan birçok kadın kaskın içerisindeki saçlarından ve sürekli yüzlerine gelen saçlardan rahatsız olmaktadırlar. Kadınların bu sıkıntılarından haberdar olan Japon motorsiklet kaskı üreticileri kadınların oldukça hoşuna gidecek bu kaskı üretmişler. Saçlarınızı at kuyruğu şeklinde toplayıp, delikten geçirip rahat bir şekilde motoru kullanabilirsiniz.


5. Çapraz Yaya Geçişi

5. Çapraz Yaya Geçişi

Böyle bir yoldan tam karşıya geçmek için 2 veya 3 tane yay geçidini geçmeniz gerekmektedir. Ancak her şeyin kolayını bulan Japonlar bunun da kolayını bulmuşlardır. Çarpraz yaya geçidiyle kolay ve güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçebiliyorsunuz. Bu durum çoğu araba kullanıcısını mutsuz etse de yayalar halinden gayet memnunlar.


6. Su Tasarruflu Tuvaletler

6. Su Tasarruflu Tuvaletler

Su tasarrufuna ve ekolojiye önem veren kişiler için bir hayal olan bu şey Japonya'da kullanılmakta. Suyun asla boşa gitmediği bu tuvalette ellinizi hemen klozetin üzerindeki yerde yıkıyorsunuz ve kullandığınız suyu ise sifonu çekerek tuvaletin temizliğinde kullanıyorsunuz.


7. Dönebilen Tren Koltukları

7. Dönebilen Tren Koltukları

Uzun tren yolculuklarında sürekli aynı yöne bakmak bir süre sonra insanları sıkabilir. Bu dönebilen koltuklar sayesinde yönünüzü sıkıldıkça değiştirebilirsiniz.


8. Sessiz Karaoke Mikrofonu

8. Sessiz Karaoke Mikrofonu

Sesinizle komşularınızı rahatsız etmek istemiyorsanız yada yüksek sesle şarkı söylemekten utanıyorsanız bu mikrofon tam da size göre. Dışarıya sesinizi vermeyen bu mikrofonla istediğiniz gibi şarkı söyleyebilirsiniz.


9. Otomatik Otel

9. Otomatik Otel

Şimdiye kadar bir otelde girişinizin bir dinazor tarafından yapıldığını hayal ettiniz mi? Birçok insan için hayal etmesi bile zor olan bu yenilik Japonya'da birçok otelde kullanılmakta. Otelin girişinde görevliler yerine dinazorlarla karşılaşan Japon müşteriler ilk başta büyük bir şaşkınlık yaşamaktalar.


10. Şemsiye Park Alanı

10. Şemsiye Park Alanı

Şemsiyesini sürekli bir yerlerde unutanlar için bu park alanları çok iyi olacak. Japonya'da birçok ofisin ve alışveriş merkezinin girişinde bulunan bu park alanları sayesinde kişiler şemsiyelerini iç mekanlara götürmek zorunda kalmıyorlar aynı zamanda herhangi bir yerde de unutmuyorlar.