Bu 10 Eşsiz Gerçeği Sadece Çin’de Görebilirsiniz

Tarihte matbaa, pusula gibi pek çok şeyi bulan Çinliler ile ilgili bu güne kadar pek çok şey duysak da Çin hakkında şimdiye kadar duymadığınız pek çok şey var. İşte onların içinden en şaşırtıcı olan 10 tanesi.. 

1. Panda

1. Panda

Pandalar en sevimli hayvanlardandır. İşin ilginci dünyadaki bütün pandalar Çin’e aittir. Bu da demek oluyor ki dünyanın herhangi bir yerinde bir panda doğduğunda, gen havuzunu genişletmesi adına Çin’e gönderiliyor.


2. Gözleri neden çekik?

2. Gözleri neden çekik?

Çinlilerin ve uzak doğunun civar ülkelerindeki pek çok insanın gözleri niçin çekik diye soranlarınız için hemen açıklayalım. Aslında Çinlilerin gözleri çekik değil yalnızca kökenleri Sibirya ve Kuzey Asya bölgesinden geldiğinden uzun seneler kar, fırtına ve soğuktan gözlerini korumak adına daha uzun ve düşük bir göz kapağı yapısı geliştirmişler. Gözleri aslında çekik değil kısık görünüyor.


3. Sosyal Medya

3. Sosyal Medya

Diğer bilgi de şöyle; 2009 senesinden bu yana ülkede Facebook ve Twitter’a erişim yasak! Ancak asıl ilginç olanı ise bu mecralara erişim engelli olsa da Facebook’un 95 milyon Çinli kullanıcısının olmasıdır. Facebook ve Twitter'a ek olarak Çin'de YouTube'a erişim de yasaklıdır.


4. Çocuk

4. Çocuk

Dünyadaki en kalabalık nüfusun olduğu yer olan Çin'de geçen aya dek devlet sadece her aileye 1 çocuk sahibi olma hakkı veriyordu. Ama şimdilerde Çinli ailelere 2. bebeği yapma hakkı verilmiş. Ama erkek bebek Çin'de de daha fazla tercih edildiğinden yasal kürtaj ayı geçene dek ülkede bebeklerin cinsiyetinin açıklanması yasak hale gelmiştir.


5. Köpek Festivali

5. Köpek Festivali

Çinlilerin yeme alışkanlıkları da bizimkinden oldukça farklı. Kendilerine özgü yemek kültürüne sahip Çinliler dünyada pek çok kişinin evinde beslemiş olduğu kedi ve köpekleri yiyorlar. Ve Çin'de her sene yaklaşık 4 milyon kedi yenmesinin yanında her sene geleneksel olarak gerçekleşen 21 Haziran Köpek Yeme Festivali kutlanmaktadır.


6. Hava Kirliliği

6. Hava Kirliliği

Dünyada hava kirliliğinin en yoğun ve fazla olduğu ülke Çin'dir. Ülkede mevcut olan hava kirliliği o kadar vahim bir seviyededir ki, Pasifik okyanusunu aşarak San Francisco'ya ulaşıp, şehir kirliliğinin üçte birini oluşturuyor. Bunun yanı sıra ülkedeki hava kirliliğinin yüksek seviyede olması, Kaliforniya’daki senelik kar yağışını da fazlalaştırıyor.


7. Dil

7. Dil

Çin'le alakalı bir başka ilginç detay da Çin'in çok kültürlü bir yapısının olmasıdır. Bu çok kültürlü yapıda nüfusun kalabalık olmasının payı da tartışılmaz. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri de etnik bir bölge olan ve aynı zamanda 25 dilin konuşulduğu Yunnan Eyaletidir.


8. Banliyöler

8. Banliyöler

Çin'de nüfus çok yoğun olunca halkın refah düzeyi de hissedilir ölçüde düşmektedir. Yapılmış olan en son araştırmalar gösteriyor ki Çin Halk Cumhuriyeti’nde 100 milyon kişi günde 1 doların altında, resimdeki bu 10 metrekarelik banliyölerde yaşamaktadırlar.


9. Elektrik

9. Elektrik

Çin'in adı sanayi ülkesi olarak anılsa da ülkenin kimi bölgelerinde hayat fazla gelişmemiştir. Nüfusu 5 milyona yaklaşan Çinlileri teknolojiden uzak olarak elektrik olmadan yaşamaktadırlar. Bunun yanı sıra 700 milyona yakın Çinli ne yazık ki temiz su içemiyor.


10. Yas

10. Yas

Çin'i enteresan yapan son özellik de yas olgusudur. Dünyanın pek çok ülkesinde kişiler yakınlarını kaybettiğinde siyah giyerler ve yas tutarlar. Ancak Çinliler yas tutarken siyah yerine beyaz giysileri tercih ederler.