Bu Japon Üniversitesi Ninja Bilimleri Alanında Diploma Veriyor

Iga, Japonya’daki Mie Üniversitesi 2017 yılında ninjalar üzerine odaklanmış dünyadaki ilk araştırma merkezini açtı ve 2018 yılında bir lisans programı düzenledi.

Japonya’nın merkez bölümünde bulunan Iga dağların arasına gizlenmiş bir şehir ve burası bir zamanlar bir çok ninjaya ev sahipliği yapmış olmasıyla biliniyor. 


Mie Üniversitesi 2017’de ninjalar üzerine yoğunlaşan tüm dünyadaki ilk araştırma merkezini kurdu ve 2018 yılında da bir lisans programı hazırladı.


Siz de bu programda yer almak istiyorsanız Japon tarihi üzerine bir sınava girmeniz ve tarihi ninja belgeleri üzerine bir okuma testinden geçmeniz gerekiyor. Her sene yaklaşık 3 öğrenci bu programa kayıt olabiliyor.


Üniversitedeki Japon tarihi profesörlerinden biri olan ve aynı zamanda ninja araştırma merkezinde çalışan Yui Yamada bu programla alakalı olarak: “Diğer ülkelerden birçok başvuru alıyoruz ama bir şeyi belirtmem gerekiyor: Bu ninjalar hakkında birşeyler öğrenebilmek için oluşturulmuş bir program, siz ninja olmaya çalışıyorsanız yanlış yerdesiniz,” diyor. 


Mie Üniversitesi’ndeki bu programdan mezun olan ilk kişi 45 yaşında, Genichi Mitsuhashi isminde bir öğrenciydi. Uzakdoğu dövüş sporlarındaki becerilerini mükemmelleştirebilmek için iki senesini harcadı ve master programını tamamlayabilmek için feodal dövüş sporlarındaki gelenekleri öğrendi.