Bu Sanatçı Roma İmparatorlarının Nasıl Göründüklerini Fotoşop, Yapay Zeka Ve Yeniden Yüz Yapılandırma İle Tekrar Hayata Geçiriyor Ve Eserleri İnanılmaz

Eminiz ki bir müzeyi ziyaret edip eski hükümdarlara ait tüm o heykel ve portreleri gördüğümüzde hepimiz bu imparator, kral ve kraliçelerin yaşadıkları dönemde aslında nasıl göründüklerini merak etmişizdir.

Güçlü bir hayalgücüne sahipseniz elbette bu insanların yaşayışlarını ve nasıl göründüklerini kendi kendinize de hayal edebilirsiniz. Ama bugün sahip olduğumuz gelişmiş teknoloji sayesinde, bugün yazımızda bahsedeceğimiz sanatçı olan Haroun Bin gibi sanatçılar bize bu tarihi figürlerin nasıl göründükleriyle ilgili bir fikir sunabiliyorlar.

Haroun Bin’in eserlerinden bazılarını aşağıdaki galeride topladık. Bu eserler inanılmaz gerçekçiler ve bu resimlerdeki minik detaylara hayran olacağınızı garanti ediyoruz. Yalnızca yazının aşağısına inin ve galerinin keyfini çıkarın!


Hadrian

Hadrian

Haroun Binous aslında bir eczacılık öğrencisiymiş. Tunus doğumlu sanatçı Roma imparatorlarının yüzlerinin yeniden yapılandırılmış fotoğraflarını aramaya bir sene önce başlamış, ama internette hiçbir şey bulamamış.Azimli adam bunun sonrasında programı kendisi öğrenmeye karar vermiş ve bu resimleri kendisi yaratmaya başlamış! Başlangıçta yüzün yeniden yapılandırılmasına ait bu süreçle ilgili çok deneyimi olmadığını ve süreci çok anlamadığını söylüyor, ama deneye yanıla programa alışmaya başlamış. Arkadaşı Daniel Voshart’ın ettiği yardımlar ve verdiği ilham sayesinde Haroun yaptığı şeyde gittikçe daha iyi duruma gelmiş ve hayalini bile kuramadığı şeyler başarmaya başlamış!


Augustus

Augustus

Haroun, kronolojik sırayla 60 tane Roma imparatorunu bir araya getirdiği projesini sekiz ayı biraz geçen bir sürede tamamlamış. Bu işindeki tüm resimler imparatorların çok gerçekçi görünümlerini bir araya getirirken referans olarak kullandığı heykelleri de kapsıyor ve bu heykellerle yapay zekayla üretilen resimleri birbiri üzerine bindiriyor. Haroun’un söylediğine göre bir resmi hayata geçirmek yaklaşık üç gününü almış.


Aurelian

Aurelian


Caracalla

Caracalla

Augustus’tan Flavius’a tüm Romai imparatorlarını yeniden yaratmak ise onun önceki işinin bir uzantısı ve düzeltmesi. Haroun bu iş için son derece kapsamlı bir araştırma yapmış ve belli başlı fiziksel özelliklere ait verileri bulmak hem çok enerji hem de çok zaman aldığından bulduklarını belgelemek zorunda kalmış. Sıklıkla H.V. Canter’ın “Roma İmparatorlarının Biyografilerinde Dış Görünüm” kitabına geri dönmüş ve ilk 12 imparator için içinde bunların dış görünüşlerine dair bilgiler yer alan Suetonius ve Pliny’nin eserlerini tüm ayrıntılarıyla çalışmış.


Caligulae

Caligulae


Commodus

Commodus

Haroun ayrıca üçüncü ve dördüncü imparator hakkında bilgi bulmanın daha zorlu olduğunu da ekliyor, bu nedenle de Artbreeder’daki bu imparatorların ebeveynlerine ait DNA bilgisini temel almış ve ayrıca bu imparatorların yaşadıkları bölgedeki insanların genel görünümlerini göz önünde bulundurmuş. Bu sayede olabilecek en uygun cilt rengi tonu, göz rengi ve diğer genel görünümleri eserine ekleyebilmiş.


Lucius Verus

Lucius Verus


Diocletian

Diocletian


Büyük Constantine

Büyük Constantine

Sanatçı şu an Lausanne, İsviçre’de yaşıyor ve okuyor. Söylediğine göre Roma İmparatorluğu’yla alakalı herşeye karşı hayranlığı çok küçük bir yaşta başlamış. Yıllar içerisinde Roma İmparatorluğu’yla alakalı araştırmalar yapmak onda bir hobi halini almış ve zamanının çoğunu imparatorlar hakkında kitaplar okuyup daha fazla şey öğrenerek geçirmeye başlamış. Haroun bir imparatora ait heykellerin hemen hepsini araştırdıktan sonra bunları fotoşopla üst üste bindirdikten sonra tekrar eden yüz hatlarını belirlemeye çalışmış. Bunun sonrasındaysa yine fotoşop kullanarak cildi, saçları ve gözleri renklendirmiş ve sonrasında fotoğrafa son halini kazandırabilmek için bir yapay zeka platformuna yüklemiş.


Dönek Julian

Dönek Julian


Marcus Aurelius

Marcus Aurelius


Cladius Gothicus

Cladius Gothicus

Sanatçının söylediğine göre yeniden yaratması en zor olan imparator Septimius Severus olmuş. “Genelde bir imparatorun çok saçı ve sakalı varsa benim için büyük problem oluyor çünkü yapay zeka yüz konusundaki işleri güzelce yaparken, kıvırcık saçta pek de iyi değil.” Sanatçı ayrıca en sevdiği imparatorun Roma’nın ilk imparatoru olan İmparator Augustus olduğunu ve imparatoru tarihi bir figür olarak çok enteresan bulduğunu da belirtti. “Yaptığı şeyler ve kişiliği sebebiyle benim idolüm olduğunu söyleyebilirim.”


Geta

Geta


Gordian I

Gordian I


Quintillius

Quintillius


Claudius

Claudius


Didius Julianus

Didius Julianus


Macrinus

Macrinus


Tacitus

Tacitus


Severus

Severus


Tiberius

Tiberius


Florianus

Florianus


Gordian II

Gordian II


Nero

Nero


Numerian

Numerian


Pertinax

Pertinax


Constantinus II

Constantinus II


Maximinus Thrax

Maximinus Thrax


Licinius

Licinius


Titus

Titus