Dünyanın En Sıradışı 10 İş Yeri

Bazıları daha akılda kalıcı olmak için böyle bir yer seçmiş, bazılarıysa tamamen çalışanlarının performansına dayalı. Sebep ne olursa olsun bu iş yerleri gerçekten oldukça özel ve farklı. Burada çalışacağınız bir mesai saati belki de sizin için unutulmaz olabilir. Dünyanın çeşitli yerlerinden derleyerek karşınıza getirdiğimiz mekanları sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Dilerseniz çok fazla uzatmadan ilginç özelliğiyle meşhur iş yerlerine göz atalım İşte karşınızda dünyanın en olağanüstü iş yerleri:

10. Selgas Cano – Madrid

10. Selgas Cano – Madrid

Listemizin ilk sırasına Madrid’de yer alan Selgas Cano ile başlıyoruz. İspanyalı mimarlar Lucia Cano ve Jose Selgas tarafından tasarlanan, tünel şeklinde inşa edilmiş iş yeri gerçekten oldukça sıra dışı görünüyor. Şöyle ki bu iş yerinin bir kısmı yer altında, bir kısmı ise üzerinde olarak tasarlanmış. İlaveten, Selgas Cano’nun resimlerine baktığınız takdirde ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. Böyle rahatlatıcı ve huzur dolu bir mekanda kim çalışmak istemez ki diye düşünerek, tıpkı bu iş yerini gören diğer insanlar gibi siz de bizimle aynı fikri paylaşmış olacaksınız.


9. Google Office – Zürih

9. Google Office – Zürih

Listemizin 9. sırasında Zürih’te yer alan Google Office yer alıyor. Her şeyden önce, Google’nin iş yerlerinin hepsinde en az bir tane mutfak bulunduğunu belirtmeliyiz. Zira şirketin görüşüne göre hiçbir çalışan, yemeklere 100 metreden daha fazla uzaklıkta bulunmamalıymış. Bununla birlikte, Zürih’te bulunan bu iş yerinde ücretsiz bir kafeterya, bir kütüphane, bir akvaryum ve daha birçok şeyin yanında bir kaydırak ile bir de itfaiyeci direği bulunmaktadır.

Evet, yanlış duymadınız! Kaydırağı olan ve itfaiyeci direği bulunan bir ofis. Kulağa biraz tuhaf gelse de bu şekilde şirket çalışanları çok daha hızlı ve eğlenceli bir biçimde odalar arasında geçiş yapabiliyorlar. Yani bu özelliğine bakarak, Google’nun yine gayet mantıklı bir strateji geliştirmiş olduğunu görebiliyoruz.


8 Red Bull Office – Soho/London

8 Red Bull Office – Soho/London

Bir diğer sırada ise dünyanın en ünlü enerji içeceği markalarından biri olan Red Bull’un inanılmaz iş yerini görüyoruz. 100’den fazla çalışanı olan ofisin özelliklerine baktığımızda, şirketin başarısının ardındaki sırlardan birini öğrenmiş oluyoruz. Zira bu ofis, adeta insanın içini açarak, çalışanların motive olmalarını sağlıyor. Eskiden bar olarak işlev gören bu mekan, tamamıyla baştan tasarlanarak, modern ve inanılmaz bir iş yeri haline getirilmiş. Neticede, oldukça yaratıcı bir şekilde dizayn edilen bu Red Bull ofisi, gece gündüz çalışılası bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.


7. Comvert – Milano/İtalya

7. Comvert – Milano/İtalya

Listemizin 7. sırasında yer alan iş yerinin sahibi Comvert, alternatif bir giyim markası olarak karşımıza çıkmaktadır. Comvert için yeni bir iş yeri arayışı zamanı geldiğinde, şirket yöneticileri kullanılmayan bir sinema olan bu mekanı kiralamış ve yeniden tasarlatmışlar. Neticede hem çalışanlar hem kıyafetler hem de iş yerinin ön tarafında kurulacak yeni mağaza için fazlasıyla alan vadeden bu mekan, dünyanın en inanılmaz ofislerinden biri olarak görülüyor.


6. Facebook – Palo Alto/Kaliforniya

6. Facebook – Palo Alto/Kaliforniya

Bir diğer inanılmaz iş yerinin ise Palo Alto’da yer alan Facebook’un genel merkezi olarak kullanılan muazzam iş yeri olduğunu görüyoruz. Bu iş yerinin göze çarpan özellikleri arasında ise dinlenme alanları, buz pateni sahası ve en sevdiğiniz şarkıları çalmaya hazır bir DJ’inin olması bulunmaktadır. Neticede, eğer böyle bir iş yerinde çalışma fırsatınız varsa, bu gerçekten şanslı olduğunuz anlamına gelmektedir.


5. Lego – Danimarka

5. Lego – Danimarka

Legoları seviyorsunuz değil mi? Tabii ki seversiniz, zira Danimarka’da yer alan Lego’nun genel merkez binası o kadar etkileyici bir mekan ki burada çalışanlar büyük bir keyifle ve eğlenerek yeni, yaratıcı, yani hepimizin bayıldığı oyuncaklarını tasarlıyorlar. Neticede, bu mekan çalışanların tüm ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış, modern ve eğlenceli bir iş yeri olarak karşımıza çıkmaktadır.


4. Livingsocial – Washington

4. Livingsocial – Washington

4. sıraya geldiğimizdeyse burada, Washington’da yer alan Livingsocial isimli şirketin genel merkezinin yer aldığını görüyoruz. Yeni bir şirket olan Livingsocial’ın ofisinin etkileyici bir iç tasarımı bulunuyor. Bununla birlikte iş yerinde, geniş ekranlı televizyonlar ve oyun makineleri de yer alıyor. Neticede, bu iş yerinde, şirket çalışanlarının verimliliklerini artırmak için her türlü olanağın sağlanmış olduğu açıkça görülebiliyor.


3. ThinkGarden – Milano/İtalya

3. ThinkGarden – Milano/İtalya

İtalya, Milano’da yer alan bu iş yerine baktığımızdaysa, yeşilliklerle dolu iç açıcı bir manzara ile karşılaşmaktayız. Zira ThinkGarden çalışanları kapalı bir alanda çalışmak zorunda olduğundan, şirket farklı bir strateji geliştirerek böyle bir mekan tasarlatmış. Mekanın tasarımında ise rengarenk bitkiler, farklı türde ağaçlar ve ilginç tasarımlı masa ve sandalyeler dikkatimizi çekiyor.

Sonuçta, bu iş yerinde çalışan bir kişi, kendini oldukça rahat ve huzurlu hissedecek, bunun sonuncunda da çok daha verimli çalışacaktır, değil mi?


2. YouTube – San Bruno/Kaliforniya

2. YouTube – San Bruno/Kaliforniya

Listemizin 2. sırasında yer alan iş yerinin YouTube’ye ait olduğunu görüyoruz. Bu iş yeri kocaman camlara sahip olan oldukça ferah bir mekan olarak dizayn edilmiş. İlaveten; Kaliforniya’da yer alan ve YouTube’nin genel merkezi olarak bilinen bu mekanda; yüzme havuzu, spor salonu, oyun alanları ve daha birçok farklı aktivite merkezleri bulunuyor. Neticede çalışanların istedikleri gibi eğlendikleri, böylelikle de yaratıcılıklarını çok daha iyi sergileyebildikleri bu iş yeri, şüphesiz en inanılmaz iş yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.


1. Corus Quay – Toronto/Kanada

1. Corus Quay – Toronto/Kanada

Listemizin 1. sırasına geldiğimizdeyse, ilk sırada yer alan iş yerinin Corus Quay’a ait olduğunu görüyoruz. Listemizdeki en büyük iş yeri olan bu mekan, yaklaşık 45 bin metre kare olan alanıyla dikkat çekiyor. Bununla birlikte, 1100 çalışanı bulunan iş yerinin eğlence için ayrılmış birçok aktivite alanı da bulunmaktadır. Zaten resme baktığınızda da göreceğiniz gibi, bu iş yeri oldukça renkli ve modern bir tarzda tasarlanmıştır.

İş yerinin alt katında kocaman bir televizyon ve üst katlardan aşağıya hem hızlıca hem de eğlenerek geçebileceğiniz, muazzam bir kaydırak bulunmaktadır. Neticede, dünyanın en inanılmaz iş yeri olarak karşımıza çıkan bu harika mekanda, kim çalışmak istemez ki değil mi?