Dünyanın En Zengin 10 Boksörü

En çok parayı kazanan sporcular hangi branşın sporcularıdır hiç düşündünüz mü? Çoğumuzun aklına ilk olarak futbol veya basketbol gelir. Aslında bu kanı doğru olmakla birlikte unutulan bir spor daha var, boks. Profesyonel boks dünyasında oldukça büyük paralar dönüyor. Seyir zevkiyle birlikte geniş izleyici kitlesinin olması bu sporun popüler olmasının başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca boks, yüksek miktarda bahis oynanan oyunlardan bir tanesidir.

Ricky Hatton 40 Milyon Dolar

Ricky Hatton 40 Milyon Dolar

Eski ağır sıklet boks şampiyonu, Manny Pacquiao’ya kaybettikten sonra boksa ara verdi. 2012’nin Kasım ayında boksa tekrar dönüş yaptı. Boksör kariyeri boyunca 40 milyon dolar biriktirmeyi başardı. Hatton bir demecinde “Boksa bir alışkanlık olarak başladım ve para kazandırması beni daha iyi motive etti ” diyerek durumu özetledi. Pacquiao ile yaptığı boksta sadece 6 dakikada yaklaşık 20 milyon dolar kazandı. Onun toplam kariyer kazancı ise 65 milyon dolar üzerindedir.


Marvin Hagler 45 Milyon Dolar

Marvin Hagler 45 Milyon Dolar

Marvin Hagler 1987 yılında “süper kavga” isimli maçta, Sugar Ray Leonard ile ringe çıkmıştır. Bu müsabakada Hagler oyunu kaybetti. Marvin Hagler bugün 80-87 kg orta sıklet boks şampiyonu unvanına sahiptir. Boksörün tahmini 45 milyon dolar serveti var.


Muhammed Ali 50 Milyon Dolar

Muhammed Ali 50 Milyon Dolar

Gerçek ismi Cassius Clay olan Muhammed Ali, tüm zamanların en ünlü ve zengin efsanelerinden biridir. 1964 yılında Sonny Liston’ı yendiğinde en genç ağırsıklet boksörü olmuştu. Ali, Liston’u yendiğinde sadece 22 yaşındaydı. Aynı zamanda bir hayırsever olan Ali, 2005 yılında Kentucky’de 60 milyon dolara, kar amacı gütmeyen Louisville Muhammad Ali Center’ı açtı.


Vitali Klitschko 65 Milyon Dolar

Vitali Klitschko 65 Milyon Dolar

Ukraynalı ağır sıklet boksörü Vitali Klitschko, son derece yetenekli olmasının yanında oldukça da zengindir. Ünlü boksör, spor bilimi ve felsefe alanında doktora yapmıştır. Dünya Boks Konseyi Vitali’yi ‘Şampiyon Profesör’ olarak adlandırıyor. Vitali bokstan emekli olduktan sonra, Ukrayna Kiev Belediye Başkanı oldu.


Manny Pacquiao 100 Milyon Dolar

Manny Pacquiao 100 Milyon Dolar

Pac Man, Pacquiao’nun boks dünyasındaki lakabıdır. Klitschko gibi, Pac Man da bir politikacıdır. Pac Man, Filipinler Kongresine seçildi ve seçim kampanyası için 7 milyon dolar harcadığını bildirildi. Pac Man aynı zamanda Filipin Basketbol Derneği profesyonel basketbol oyuncusu ve antrenörüdür. Pacquiao ve Floyd Mayweather Jr arasındaki mücadele, tarihin en yüksek gişe hasılatı elde eden müsabakası olarak kayda geçecekti ama; Boxers’ın kamplar arasındaki anlaşmazlığı nedeniyle müsabaka gerçekleşmedi.


Sugar Ray Leonard 120 Milyon Dolar

Sugar Ray Leonard 120 Milyon Dolar

Sugar Ray Leonard 120 milyon dolarlık bir servete sahiptir. Leonard, 1979 yılında Wilfred Benitez’e karşı olan mücadelesinde ilk ağır sıklet unvanını kazandı ve mücadele için 1 milyon dolar aldı. Leonard’ın, Marvin Hagler ile yaptığı “süper kavga” müsabakasına çıkmak için en az 11 milyon dolar aldığı biliniyor.


Lennox Lewis 140 Milyon Dolar

Lennox Lewis 140 Milyon Dolar

Lennox Lewis şimdiye kadar sadece 3 dövüş kaybetti ve 14 yıllık kariyeri boyunca 135 milyon dolar kazandı. Lewis’in 2002’de Mike Tyson’a karşı mücadelesi, o zamanki tarihin en yüksek gişe hasılatını elde eden müsabakasıydı. Maç saat başına 1.95 milyon dolar, toplamda ise neredeyse 107 milyon dolar gelir getirdi.


Oscar De La Hoya 200 Milyon Dolar

Oscar De La Hoya 200 Milyon Dolar

Altın Adam, yaklaşık 200 milyon dolarlık şaşırtıcı bir servete sahip. Oscar’ın gelir getirici yeteneği ve eşsiz kariyeri ona toplamda 696 milyon dolar kazandırdı. Oscar De La Hoya, 2004 yılındaki Bernard Hopkinsle olan mücadeleyi kaybetmesine rağmen, mücadeleden 30 milyon dolar kazandı.


George Foreman 250 Milyon Dolar

George Foreman 250 Milyon Dolar

George Foreman bir ızgara şirketine adını satarak büyük bir gelir elde etti. Boks kariyeri boyunca da oldukça iyi kazanan Foreman’ın, fırtınalı özel bir hayatı olmuştur. Foreman, Evander Holyfield’e karşı yaptığı mücadelede 12.5 milyon dolar kazandı. Foreman, yıl boyunca diğer kazançlarını KFC, Doritos ve Meineke gibi şirketlerden sağlamıştır.


Floyd Mayweather Jr. 280 Milyon Dolar

Floyd Mayweather Jr. 280 Milyon Dolar

Mayweather Jr. tahmini 280 milyon dolar serveti ile dünyanın en zengin boksörüdür. Fortune dergisi 2014 yılında, 105 milyon dolar kazanan Mayweather Jr’ı tüm Amerikan sporcularının arasında en yüksek kazanan sporcu olarak listeledi. Mayweather Jr’in, Marcos Maidana’ya karşı yaptığı bu yılın başındaki maçın ardından kazancını yaklaşık 420 milyon dolara yükselttiği konuşuluyor.


Boksun oldukça geniş bir izleyici kitlesi var. Yapılacak maçlar öncesi salon dünyanın dört bir tarafından gelen varlıklı boks severlerde dolmaktadır. TV yayınından tutun da sponsorluk anlaşmalarına kadar oldukça yüklü miktarda paralar, bu sektörle özdeşleşmiştir. Listemizde bazı isimlerin servetlerine baktık. Sizin favori boksörünüz hangisi?